KGP: na drogach zginęło 39 osób, blisko 1200 pijanych kierowców

39 osób zginęło, a 441 zostało rannych w 425 wypadkach – to bilans wydłużonego, świątecznego weekendu na polskich drogach. Policjanci zatrzymali ponad 1197 pijanych kierowców – poinformowała w środę PAP Komenda Główna Policji. Było bezpieczniej niż przed rokiem.

Policyjna akcja „Znicz 2016” rozpoczęła się w piątek; więcej policjantów na drogach będzie także w środę. W sumie w akcję zaangażowanych jest kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy. Sprawdzają prędkość z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwość, stan techniczny aut, sposób przewożenia dzieci; w miejscach newralgicznych – na drogach dojazdowych do miast, w okolicach cmentarzy kierują ruchem.

Policjantów wspierają m.in. strażnicy miejscy i Żandarmeria Wojskowa.

Jak mówi w rozmowie z PAP Dawid Marciniak z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji dotychczasowe dane – od piątku do wtorku – pokazują, że było bezpieczniej niż w analogicznym okresie 2015 r. „W tym roku jest spokojniej. Jeśli przeanalizujemy poszczególne dni zginęło mniej osób, zatrzymaliśmy też mniej pijanych kierowców” – dodał.

Podkreślił jednak, że także w środę wiele osób może wracać do domu z świątecznych wyjazdów. „Cały czas apelujemy o ostrożność, dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Ponad 90 proc. wypadków to efekt błędu kierowcy – pamiętajmy o tym” – dodał.

Zaapelował też do kierowców o cierpliwość i uprzejmość.

Z danych policji wynika, że jak dotąd najtragiczniejszymi dniami mijającego okresu świątecznego była sobota – w 96 wypadków, zginęło 14 osób a 124 zostały ranne oraz poniedziałek – wtedy w 81 wypadkach zginęło 9 osób, a 92 zostało rannych. Najtłoczniej na drogach było w piątek wieczorem, sobotę i we wtorek – pierwszego listopada – kiedy rozpoczęły się powroty.

Kierowcy także w środę powinni spodziewać się kontroli prędkości i stanu technicznego aut. Na ich pobłażliwość nie mogą liczyć ci, którzy prowadzą samochód pod wpływem alkoholu. Ci, którzy jeżdżą brawurowo, powinni pamiętać, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym traci się prawo jazdy.

Policja przypomina też o obowiązku noszenia w okresie jesiennym przez pieszych elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Za brak „odblasków” grozi mandat.

W ubiegłym roku dzień Wszystkich Świętych przypadał w weekend, w ciągu trzech dni doszło wtedy do 225 wypadków. Zginęło w nich 30 osób, a 265 zostało rannych.

PAP/RIRM

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl