fot.TV Trwam

Lublin: zakończyła się 8. zbiórka zniczy na cmentarze wołyńskie

Na trzech cmentarzach w Lublinie już po raz ósmy odbyła się wielka zbiórka zniczy na cmentarze wołyńskie. Inicjatorem akcji są Fundacja Niepodległości oraz organizacje kresowe z Lublina.

Tradycyjnie już w uroczystość Wszystkich Świętych na lubelskich nekropoliach prowadzona była zbiórka zniczy, które zapłoną na polskich cmentarzach na Wołyniu.

– Najwięcej zainteresowania jest od osób, które mają tam rodziny. Kiedy my dziękujemy, gdy ktoś wkłada znicze, to te osoby odwracają się i mówią: „nie, nie, to my dziękujemy” – za to, że my tam jeździmy, pielęgnujemy tę pamięć, pielęgnujemy te cmentarze. Nie każdy jest w stanie gdzieś odnaleźć tę swoją rodzinę, czy porzucić wszystko i pojechać na dwa tygodnie na obóz na Wołyń – tłumaczy Katarzyna Szyba, wolontariuszka.  

W ubiegłym roku wolontariuszom udało się zebrać ponad 2 tysiące zniczy.

– Przychodzą ludzie, którzy mówią, że rodzina była z Wołynia, że uratowali się, więc są też takie ciekawe spotkania z ludźmi, którzy sentymentalnie odnoszą się do Wołynia i Kresów. Nasza akcja od początku zmierza do zbierania zniczy; nie zbieramy pieniędzy, żadnych innych datków, natomiast w listopadzie będziemy zbierali jeszcze książki dla szkół na Kresach, nie tylko do Wołynia, ale na Kresy, na Białoruś, Litwę, więc te akcje będziemy prowadzili także w listopadzie – informuje dr Piotr Gawryszczak z Fundacji Niepodległości.

TV Trwam News/RIRM

drukuj