fot. PAP/Leszek Szymański

Min. J. Kwieciński z wizytą w Chorwacji ws. polityki spójności UE

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński przebywa z wizytą w Chorwacji, gdzie rozmawia o przyszłości polityki spójności UE. Dwudniowy szczyt w Dubrowniku zgromadził przedstawicieli większości państw Wspólnoty.

Rozmowy, jakie prowadzi Jerzy Kwieciński, mogą mieć w niedalekiej przyszłości duże znaczenie. To właśnie Chorwacja w pierwszej połowie przyszłego roku ma objąć prezydencję w Radzie UE. Wówczas ten kraj będzie musiał doprowadzić do końca negocjacje budżetowe, a te nie są łatwe między innymi za sprawą propozycji, jaka pojawiła się ze strony KE. Bruksela chce zmniejszyć stopień współfinansowania projektów z unijnej kasy. Obecnie to 85 proc. Komisja Europejska chce, by było to 70 procent.

Minister Jerzy Kwieciński uważa, że rozwiązanie mogłoby dotknąć słabsze obszary UE. Polityk podkreślił, że polityka spójności powinna w pełni odpowiadać na potrzeby regionów.

– Chcemy zapewnić, że polityka spójności, której Polska jest w tej chwili największym beneficjentem, pozostała największą polityką UE, ale żeby odpowiadała na potrzeby regionów i Europejczyków, również nas, Polaków. Chcemy też, by kształt tej polityki, zarówno w aspekcie finansowym, jak i operacyjnym, był jak najbardziej przyjazny dla wszystkich beneficjentów tej polityki – mówi Jerzy Kwieciński.

Inicjatorem nieformalnych rozmów wszystkich krajów UE na temat polityki spójności jest Polska. W naszym kraju takie spotkanie odbyło się w 2016 i 2017 roku. W ubiegłym roku gospodarzem były Węgry.

RIRM

drukuj