fot. PAP/Paweł Supernak

Minister Jerzy Kwieciński rozmawiał z przedstawicielem KE nt. unijnej polityki spójności

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński spotkał się z dyrektorem generalnym ds. polityki regionalnej i miejskiej Komisji Europejskiej. Tematem rozmów była unijna polityka spójności na lata 2021-2027.

Trwają rozmowy na temat unijnej polityki spójności. Komisja Europejska zwraca uwagę, że ze względu na nowe wyzwania, takie jak np. Brexit oraz kryzys migracyjny, perspektywa spójności na lata 2021-2027 będzie okrojona. To nie podoba się Polsce, a także innym krajom, które przystąpiły do wspólnoty w tym samym czasie, co my.

Podczas rozmów minister inwestycji oraz przedstawiciel KE Marc Lemaitre przedstawili swoje racje. Nie zapadły żadne wiążące decyzje.

– Polityka spójności jest najważniejszą polityką inwestycyjną Unii Europejskiej. Jest to polityka, która odnosi bardzo duże sukcesy w funkcjonowaniu Unii Europejskiej – przekonywał minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

– Mając na względzie zarówno te nowe priorytety, które my również popieramy, związane z polityką migracyjną, z polityką klimatyczną, uważamy, że również należy zwrócić uwagę na te problemy, które są w naszym regionie. Nadal jesteśmy znacząco biedni – mówię o krajach, o regionach tej części UE – nadal jesteśmy znacząco biedniejsi od średniej europejskiej, od krajów Europy zachodniej – podkreślił minister Jerzy Kwieciński.         

Komisja Europejska przyjęła propozycję budżetu na lata 2021-2027 Przewidziano w nim 442 mld euro, z czego na gospodarczą, społeczną i terytorialną spójność ma trafić 373 mld.

W obecnej perspektywie budżetowej na cały okres 2014-2020 samej tylko Polsce przyznano 82 mld euro w ramach polityki spójności. Według wstępnych informacji, w nowej perspektywie Polska ma dostać nawet 23 proc. mniej funduszy niż obecnie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj