fot. PAP/Leszek Szymański

Zarejestrowano Polski Fundusz Rozwoju

Ministerstwo Rozwoju powołało Polski Funduszu Rozwoju. Resort podkreślił, że jest to wstęp do integracji kluczowych dla rozwoju państwa instytucji.

Koordynacja działań ma pozwolić w pełni wykorzystać ich potencjał i wyeliminować powielanie się tych samych działań. Będą one we współpracy, wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa, zwiększać inwestycje i przyczyniać się do wzrostu innowacyjności.

Chodzi m.in. o takiej instytucje jak Agencja Rozwoju Przemysłu, Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych czy Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju podkreśla, że Polski Fundusz Rozwoju będzie najważniejszą instytucją do realizacji Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

W tej chwili w kraju mamy szereg instytucji, które się zajmują rozwoje, ale kompetencje tych instytucji się często nakładają. Instytucje te często  konkurują ze sobą w różnych obszarach. Z punktu widzenia państwa, tego typu działanie, rozpraszanie środków i poszczególnych działań, nie ma sensu. Tak wiec potrzebna jest nam taka instytucja, jak Polski Fundusz Rozwoju, który będzie te instytucje ze sobą integrował, będzie się zajmował również koordynacją działań, które my, jako państwo i jako rząd chcemy realizować i co również ważne, że ta instytucja będzie miała dużą siłę finansową – zaznacza Jerzy Kwieciński.

Wiceminister Kwieciński poinformował również, że obecnie trwają prace nad uporządkowaniem systemu prawnego nadzoru nad podległymi Funduszowi instytucjami.

W marcu br. Sejm przyjął projekt noweli ustawy w tej sprawie. Polski Fundusz Rozwoju ma rozpocząć swoją działalność jeszcze w tym roku.

RIRM

drukuj