fot. Monika Bilska

J. Kwieciński o konsolidacji Orlenu z Lotosem i PGNiG: Potrzebujemy w Polsce silnych firm 

Wraz z rosnącą pozycją gospodarczą Polski na mapie Europy i świata potrzebujemy silnych firm, które sprostają międzynarodowej konkurencji. Stąd potrzeba konsolidacji Orlenu z Lotosem i PGNiG – mówi w rozmowie z Radiem Maryja prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Konsolidacja w krajach europejskich nie jest niczym nowym. Tak swoją potęgę budowały potężne firmy paliwowe.

– Mamy na rynku europejskim, a tak naprawdę światowym, takie potężne koncerny, jak brytyjski BP, holenderski Shell, czy włoski ENI. Polska również powinna w taki sposób postąpić i skonsolidować swój sektor paliwowo-gazowy. To znaczy przede wszystkim takie spółki, jak Orlen, Lotos i PGNiG – powiedział na antenie Radia Maryja Jerzy Kwieciński.

Konsolidacja tych trzech spółek – jak mówił prezes PGNiG – ma zagwarantować powstanie w Polsce jednego, potężnego, multienergetycznego koncernu. Taki koncern musi być obecny na rynku energetycznym, ale także na rynku paliw alternatywnych. W tym kierunku zmierza strategia PGNiG, która teraz jest dostosowywana do bieżących potrzeb, jakie pociąga za sobą sytuacja w Polsce i w Europie.

– Chodzi tu przede wszystkim o rynek nowych paliw alternatywnych, nie tylko rozwój CNG i LNG, czyli rozwój sprężonego i ciekłego gazu ziemnego, ale o wejście bardzo silnie w rynek biometanu, o wejście w rynek technologii wodorowych i generalnie o rozpoczęcie działalności w obszarze odnawialnych źródeł energii – wskazał Jerzy Kwieciński.

Polska i PGNiG ma być także silniej obecna na rynkach międzynarodowych w obszarze poszukiwań i wydobycia.

TV Trwam News

drukuj