fot. PAP/Jakub Kamiński

Komisja śledcza ds. VAT przesłuchała b. wiceminister finansów w rządzie PO-PSL K. Zajdel-Kurowską

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchała w środę byłą wiceminister finansów Katarzynę Zajdel-Kurowską, która jest przedstawicielem Polski w Banku Światowym. Funkcję wiceministra pełniła w latach 2007-2009, gdy resortem finansów kierowali Zyta Gilowska i Jan Vincent-Rostowski.

Katarzyna Zajdel-Kurowska przypomniała, że podczas pracy nie skupiała swojej uwagi na kwestiach podatkowych. Zajmowała się m.in. długiem publicznym.

Przewodniczący komisji Marcin Horała dopytywał jednak, czy w resorcie rozmawiano wówczas o wyłudzeniach podatkowych, oszustwach, pojęciu karuzeli podatkowej.

– Stwierdzenie karuzela podatkowa chyba pojawiło się, ale mogę się mylić, trochę później, kiedy rzeczywiście mieliśmy do czynienia z pewnymi systemami, które w jakiś sposób wpływały na obchodzenie prawa podatkowego. Natomiast nie przypominam sobie, żeby tego typu stwierdzenie często padało – mówiła Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Była wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska dodała, że w 2008 roku nie było to jeszcze problemem systemowym, który mógłby wzbudzać niepokój.

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca br. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Luka VAT jest szacowana na 250 mld zł.

RIRM

drukuj