fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] Dr Szołucha o podatkach: Za rządów PO-PSL państwo mogło stracić nawet 250 mld zł

Największe przekręty podatkowe w naszym kraju rozpoczęły się w 2007 r., kiedy do władzy doszła Platforma Obywatelska – powiedział w poniedziałkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr Marian Szołucha. Ekonomista uważa, że za kadencji koalicji PO-PSL mogło wypłynąć z państwa nawet 250 mld zł.

Uszczelnienia podatkowe bez podnoszenia stawek podatków, czyli bez zwiększania obciążeń podatkowych dla wszystkich pracujących, jest największym osiągnięciem polityki gospodarczej rządu Prawa i Sprawiedliwości – wskazywał ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Powinniśmy o tym bardzo dużo mówić, ponieważ zmienia to realnie naszą rzeczywistość. Uszczelnienia podatkowe bez podnoszenia stawek podatków pozwalają również odetchnąć uczciwym przedsiębiorcom, bo państwo dzięki swojej sprawności, którą wreszcie uzyskuje, eliminuje ich nieuczciwą konkurencję. W rezultacie nieuczciwi przedsiębiorcy mogli swoim klientom oferować tańsze towary czy usługi. W związku z tym uczciwi przedsiębiorcy byli wypychani z rynku – zaznaczył dr Szołucha.

Jak dodał państwo jest od tego, żeby pilnować równego „boiska gry rynkowej”, z resztą obywatele i sam biznes powinni sobie poradzić.

Gość „Aktualności dnia” wskazał też, że wielkie przekręty podatkowe w naszym kraju rozpoczęły się od 2007 r.

W latach 2007-2008 najbardziej spadła efektywność poboru podatków. Początkowo politycy Platformy Obywatelskiej mówili, że to przez globalny kryzys gospodarczy, który wtedy wybuchł. Ale kiedy po kilku latach sam Donald Tusk ogłosił, że kryzys się już zakończył, kiedy inne państwa europejskie wróciły już do przedkryzysowej skuteczności w egzekucji podatkowej, my nadal tkwiliśmy w tym dołku, w który wpadliśmy w latach 2007-2008 – podkreślił ekonomista.

Ktoś w minionych latach doprowadził do sytuacji, że do dziś przodujemy w unijnych statystykach, jeśli chodzi o nieściąganie podatków – powiedział dr Marian Szołucha.

Kilkanaście dni temu Komisja Europejska opublikowała dane, według których luka w podatku VAT – różnica pomiędzy tym, co powinno być wpłacane do budżetów państw członkowskich a tym, co jest rzeczywiście wpłacane – wynosi rocznie w przypadku całej Unii Europejskiej ok. 160 mld euro. W przypadku Polski wynosi prawie 10 mld euro. Przypomnijmy, że Polska stanowi niespełna 3 proc. całej unijnej gospodarki, jeśli weźmiemy pod uwagę nasze PKB. (…) Niestety przodujemy – w negatywnym tego słowa znaczeniu – w oszustwach podatkowych. Nie chcę powiedzieć, że stało się to naszą narodową specjalnością, ale ktoś do takiej sytuacji w minionych latach doprowadził – podkreślił ekonomista.

W ciągu dwóch kadencji parlamentarnych, kiedy rządziła w Polsce koalicja PO-PSL, straciliśmy około 250 mld zł – zaznaczył dr Szołucha.

To są pieniądze, które mogły stanowić o zmianie naszej rzeczywistości. Mogły nam one pomóc w rozwoju cywilizacyjnym nawet w większym stopniu niż to, co płynie do Polski z budżetu centralnego Unii Europejskiej – wskazał gość Radia Maryja.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem dr. Mariana Szołuchy można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj