fot. PAP/Marcin Obara

[TYLKO U NAS] Ks. prof. Jan Machniak: Różaniec jest niezwykłą duchową bronią w rękach chrześcijan

Różaniec jest niezwykłą duchową bronią w rękach chrześcijan – powiedział na antenie Radia Maryja ks. prof. Jan Machniak. Gość poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” komentował akcję „Różaniec do granic”.

Ks. profesor zwrócił m.in. uwagę na to, jak wiele osób wzięło udział w inicjatywie odmawiania wspólnego różańca. Ta inicjatywa ogarnęła całą Polskę – podkreślił.

– Można powiedzieć, że w ciągu kilku, czy kilkunastu dni udało się zarazić bardzo wiele osób ideą wspólnej modlitwy i to, co jest najważniejsze: ponad milion osób ruszyło do granic. Chciałem podkreślić, że ta inicjatywa bardzo szybko znalazła poparcie. (…) Charakterystyczne dla tej inicjatywy (jest to), że ona budzi wielkie nadzieje, wielki entuzjazm. (…) W naszej parafii zorganizowaliśmy po południu modlitwę, która była w godzinie naszego różańca parafialnego i co ciekawe turyści, którzy przechodzili koło naszego kościoła, zatrzymywali się i przyłączali do modlitwy. To taki dobry znak dla nas, dla Polski i wszystkich, którzy ideę „Różańca do granic” podjęli – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Kapłan wskazał, że różaniec jest swego rodzaju „bronią”, która „przywraca nadzieję” i mogą jej używać wszyscy.

– Może powiem prowokacyjnie, ale różaniec jest niezwykłą duchową bronią w rękach chrześcijan. Jeżeli się mówi „broń”, to od razu każdy myśli o przemocy, sile, gwałcie, ale różaniec jest tą bronią, która nie zabija nikogo, ale przywraca nadzieję, przywraca życie. Każdy może różaniec odmawiać. To, co też dotarło do nas, że ludzie, nawet niewierzący, pytali się, o co chodzi z tym różańcem, o co chodzi w tej modlitwie. Nawet ktoś poprosił o spowiedź, ale mogła to być tylko rozmowa, ponieważ nie ma sakramentu pokuty dla protestantów, czy dla innych wyzwań. Sakrament pokuty jest dla katolików, dla ludzi wierzących, ale dla mnie to był taki niezwykły znak, że ktoś chciał skorzystać z tego, co chrześcijanie mają. Natomiast różaniec mogą odmawiać wszyscy i mogą się jednoczyć wokół tej idei pokoju, miłości – zaznaczył gość Radia Maryja.

Ks. prof. Jan Machniak dodał, że wiara jest nie tylko źródłem siły, ale też źródłem radości człowieka, a odkrywać ją można m.in. właśnie poprzez modlitwę na różańcu.

– Jeżeli człowiek traci wiarę, staje się smutny, posępny, ponury. Ja widziałem rozpromienione oblicza wielu ludzi. To budziło taką nadzieję, ale też – co jest takim ważnym znakiem – było dużo młodych ludzi z naszej parafii z Krakowa, którzy pojechali, żeby modlić się na granicy. Młodzi dzisiaj są dobrzy, ale trudno jest odkrywać wiarę w tym świecie, który stawia na różne przyjemności. Okazuje się, że młodzi też mogą odkrywać wiarę w prosty sposób – poprzez modlitwę różańcową – zauważył ks. prof. Jan Machniak.

Całość rozmowy można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj