fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

K. Smoliński: Niewykluczone jest wyznaczenie kolejnego terminu przesłuchania Donalda Tuska

Niewykluczone jest wyznaczenie kolejnego terminu przesłuchania Donalda Tuska – powiedział PAP wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. VAT Kazimierz Smoliński, komentując informację o tym, że b. premier nie stawi się we wtorek na przesłuchanie.

Komisja śledcza ds. VAT planowała przesłuchać przewodniczącego Rady Europejskiej, byłego premiera Donalda Tuska we wtorek 16 lipca.

W poniedziałek pełnomocnik prawny b. premiera mecenas Roman Giertych poinformował na Twitterze, że: „złożył wniosek o usprawiedliwienie jego jutrzejszej nieobecności na posiedzeniu Komisji ds. VAT, gdzie miało się odbyć dokończenie przesłuchania świadka. Tak jak już przed ostatnim przesłuchaniem sygnalizowałem Komisji w końcówce kadencji PDT jest b. zajęty”.

Dla posła Kazimierza Smolińskiego z PiS taki scenariusz „był do przewidzenia”. Wiceprzewodniczący zaznaczył, że chciałby, by został wyznaczony jeszcze jeden termin przesłuchania b. premiera, jednak – jak zaznaczył – „decyzje o tym podejmie przewodniczący Marcin Horała”. Pytany kiedy, biorąc pod uwagę harmonogram prac komisji, kolejny termin mógłby być wyznaczony, powiedział, że „formalnie może to być do końca funkcjonowania kadencji, tyle, że w pewnym monecie trzeba zamknąć listę i materiał dowodowy”.

Dodał, że „poprzednie przesłuchanie trwało krótko, ponieważ pan premier nie miał za bardzo czasu”. Jednocześnie – jak podkreślił – „mieliśmy zapewnienie zarówno pełnomocnika jak i premiera, że będą do dyspozycji. Dlatego komisja zgodziła się na skrócenie przesłuchania.

„Teraz widać, że to był wybieg” – powiedział Smoliński. Jego zdaniem wiedza premiera ma duże znaczenie przy pisaniu raportu komisji.

Wcześniej Tusk – ze względu na obowiązki przewodniczącego Rady Europejskiej – nie stawił się na posiedzenie komisji 29 maja. Chodziło o wyjazd do Azji Środkowej.

PAP/RIRM

drukuj