fot. PAP/Adam Warżawa

Przedwyborcze zapowiedzi D. Tuska

Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, chce likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz „uzdrowienia mediów publicznych”. Wcześniej szef Platformy zapowiadał między innymi siłowe wyprowadzenie z urzędów prezesa Narodowego Banku Polskiego i prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Donald Tusk udzielił wywiadu jednemu z liberalno-lewicowych tygodników. Szef Platformy przedstawił kolejne deklaracje wyborcze.

„Wśród moich pierwszych decyzji będzie likwidacja CBA i zbudowanie struktury, która będzie rzeczywiście walczyć z korupcją i będzie rzeczywiście możliwie niezależna od władzy wykonawczej” – powiedział dla „Newsweeka” Donald Tusk.

Były premier uważa, że Centralne Biuro Antykorupcyjne działa na podstawie politycznych zleceń. Piotr Cieplucha z Suwerennej Polski, wiceminister sprawiedliwości, zwrócił jednak uwagę, że powołane w 2006 roku CBA jest jednym z warunków naszej obecności w europejskiej wspólnocie.

– Donald Tusk, pierwszy Europejczyk w Polsce, teraz chce doprowadzić do likwidacji instytucji, którą musieliśmy stworzyć w Polsce, właśnie wtedy, kiedy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej – wyjaśnił Piotr Cieplucha.

Likwidacja CBA to kolejna kontrowersyjna propozycja Donalda Tuska dotycząca najważniejszych organów państwa. W lipcu ubiegłego roku przewodniczący PO roku zapowiedział bezprawne usunięcie profesora Adama Glapińskiego z funkcji prezesa Narodowego Banku Polskiego. Mimo że jego konstytucyjna kadencja obowiązuje do 2028 roku.

– Adam Glapiński jest też nielegalny. Nie będzie ani dnia dłużej prezesem NBP – obiecywał Donald Tusk.

Kilka dni wcześniej szef Platformy Obywatelskiej podobne, siłowe kroki zapowiedział wobec Julii Przyłębskiej, prezes Trybunału Konstytucyjnego.

W dzisiejszym wywiadzie Donald Tusk deklaruje, że przeprowadzi radykalne zmiany w Telewizji Publicznej.

„Mamy gotowy program natychmiastowego uzdrowienia mediów publicznych. Przez uzdrawianie rozumiem także oczywiście usunięcie tych, którzy te media sponiewierali” – powiedział dla „Newsweeka” przewodniczący PO.

W tej sprawie Donald Tusk dystansuje się od części swoich kolegów z Platformy. Kilkanaście tygodniu temu wiceszef partii, Rafał Trzaskowski prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO, firmował obywatelski projekt ustawy, który zakłada całkowitą likwidację TVP Info.

– TVP Info jest dzisiaj nie tylko siedliskiem marnego warsztatu, służalczości, propagandy i manipulacji, ale przede wszystkim miejscem, gdzie panuje totalny cynizm i brak jakichkolwiek hamulców moralnych – zaznaczył Rafał Trzaskowski.

Projekt został jednak odrzucony przez Sejm. Donald Tusk nie może się pogodzić z tym, że media wytykają mu jego przeszłość – stwierdził Marcin Jakóbczyk,  prawnik.

– Odpowiadałaby mu sytuacja, która panowała wcześniej, w której oczywiście jedyna narracja jaka była serwowana przez media, była taka sama jak w innych mediach mainstreamowych, czyli stacji, która do tej pory służy totalnej opozycji – zaznaczył Marcin Jakóbczyk.

Ostateczny kształt propozycji Platformy Obywatelskiej poznamy w wakacje podczas konwencji programowej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl