Z. Ziobro: Proszę Donalda Tuska, żeby nie przeszkadzał w reformie sądownictwa

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaapelował do byłego premiera Donalda Tuska, aby nie przeszkadzał w reformowaniu wymiaru sadownictwa. Prokurator Generalny przypomniał, że koalicja PO-PSL miała aż osiem lat, aby zaproponować zmiany w tym zakresie.

Minister Zbigniew Ziobro odniósł się do słów przewodniczącego Rady Europy Donalda Tuska. Były premier w jednej ze stacji telewizyjnych powiedział, że proponowane przez PiS zmiany w sądownictwie to nie „leczenie dżumy cholerą”, a „leczenie grypy cholerą”.

– Jest pewien postęp w publicznych wypowiedziach Tuska, ale ja bym spytał: co zrobił, żeby tę grypę wyleczyć w czasie, kiedy mógł zrobić wiele dla polskiego społeczeństwa? Więc jeżeli nic nie zrobił, to ja bym go prosił, żeby nie przeszkadzał i dał nam szansę zrobić to, co proponujemy tak, jak wyborcy dali nam szansę realizować nasz program. Udowodniliśmy, że go realizujemy nie po to, by upolityczniać prokuraturę, ale po to – jak pokazałem Państwu na wstępie – by poprawiać praworządność w Polsce, poprawiać bezpieczeństwo Polaków i dbać o interesy polskiego państwa. Wyłącznie takie intencje przyświecają nam, jeśli chodzi o zmiany w polskim sądownictwie – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Zgodnie z ustawą utworzone mają być m.in. trzy nowe izby Sądu Najwyższego, w tym Izba Dyscyplinarna. Zmienić ma się tryb powoływania sędziów Sądu Najwyższego, a wszyscy obecni sędziowie Sądu Najwyższego mogą zostać przeniesieni w stan spoczynku.

Opozycja – według której ustawa jest niekonstytucyjna – apeluje o weto prezydenta. Na jego decyzję czekają już dwie inne ustawy dotyczące sądownictwa: o KRS oraz nowela Prawa o ustroju sądów powszechnych.

RIRM

drukuj