Kaczyński o Tusku: Nie jest w polskim interesie, by ktoś taki był szefem RE 

Nie jest w interesie Polski, by ktoś taki był przewodniczącym Rady Europejskiej – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński o Donaldzie Tusku.

Zarzucił Tuskowi m.in. angażowanie się w sprawy kraju w „sytuacjach w najwyższym stopniu wątpliwych”.

Lider partii rządzącej na antenie TVP Białystok mówił też, że Donald Tusk zepsuł polski dyskurs polityczny po objęciu stanowiska premiera, a nawet i wcześniej.

– Z tą agresją, której był propagatorem i tym twierdzeniem, że pewna część Polaków nie ma praw politycznych, te słynne „moherowe berety”, bo w rzeczywistości do tego się to sprowadzało. Później była wojna z prezydentem. Jego moralna odpowiedzialność za katastrofę smoleńską jest oczywista. Są sprawy do wyjaśnienia również jeśli chodzi o aspekty prawne, tego, co działo się przed katastrofą i tego, co działo się po katastrofie smoleńskiej. Wreszcie są także i inne sprawy – wskazywał Jarosław Kaczyński.

Kwestia reelekcji byłego polskiego premiera powinna zostać rozstrzygnięta na marcowym szczycie UE w Brukseli. Konsultacje w tej sprawie prowadzi premier Malty, sprawującej w tym półroczu rotacyjne przewodnictwo w Unii Europejskiej.

Wybór przewodniczącego Rady Europejskiej nie wymaga jednomyślności krajów członkowskich UE.

Powołując się na źródła dyplomatyczne brytyjski dziennik „Financial Times” spekuluje, że Polska mogłaby zgłosić jedynie zastrzeżenia do ponownego wyboru Tuska, zamiast formalnie zagłosować przeciwko.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl