fot. PAP/Piotr Nowak

Spór o kulturę

Rzecznik rządu, Piotr Müller, odpowiada na zarzuty Donalda Tuska, że władza niewystraczająco dba o kulturę. Od 2015 roku budżet na kulturę wzrósł o 110 procent mówił Piotr Müller.  

Przewodniczący największej opozycyjnej partii politycznej w Polsce, Donald Tusk, zarzucał rządowi, że nie dba o polską kulturę. Mówił także o jej upolitycznieniu.

Relacja między władzą państwową, władzą wykonawczą, a kulturą, począwszy od pieniędzy, a skończywszy na swobodach i wolnościach twórczych, to jest być może najlepszy, najskuteczniejszy papierek lakmusowy, taki termometr, czym można zmierzyć jakość demokracji i jakość życia społecznego – stwierdził Donald Tusk, przewodniczący PO.

Rzecznik rządu, Piotr Müller, odpiera zarzuty i powołuje się na twarde dane.

Gdy przewodniczący Tusk już był w Brukseli, bo mówię o 2015 r., czyli tuż po tym, jak zakończył sprawowanie urzędu premiera, budżet na kulturę wynosił 3,24 mld złotych. W 2023 r., zgodnie z projektem budżetu państwa wyniesie 6,8 mld zł; to jest różnica 110 procent – wskazał rzecznik rządu.

Piotr Müller przypomniał także, że w 2012 roku odebrano artystom 50-procentowe koszty uzyskania przychodu od umów autorskich, co w praktyce oznacza, że ci płacili wyższe podatki. W 2018 roku ten mechanizm został przywrócony.

„Pan Donald Tusk znowu ubrał się w ornat i na mszę dzwoni! W Krakowie „upomina się o prawa” ludzi kultury. To przypomnijmy: za Tuska budżet na kulturę nigdy nie osiągnął 1 proc. budżetu (mimo obietnic). Rząd PiS zrobił to od ręki” – zaznaczył Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił też, że w 2015 roku resort kultury współprowadził 32 muzea i 16 instytucji kultury. Obecnie liczba ta się podwoiła. Jednym ze wzrastających dzieł, przy którym udział ma także ministerstwo, jest Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu. Wicepremier Gliński wezwał przewodniczącego PO do debaty o stanie polskiej kultury.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl