PAP/Rafał Guz

Rzecznik rządu: Nie obawiam się o większość parlamentarną w Sejmie

Nie obawiam się o większość parlamentarną w aktualnym Sejmie. Nie wierzę, że komisja śledcza w tym parlamencie jest w stanie wyjaśnić jakiekolwiek kwestie; stanie się politycznym teatrem – powiedział rzecznik rządu, Piotr Müller.

Rzecznik rządu, Piotr Müller, był pytany podczas poniedziałkowej konferencji prasowej o kwestie wniosku o powołanie komisji śledczej w Sejmie ws. inwigilacji opozycji.

„Nie wierzę, że komisja śledcza w tym parlamencie jest w stanie wyjaśnić jakiekolwiek kwestie, z prostego powodu, że ona stanie się miejscem politycznego teatru, politycznych napięć” – powiedział Piotr Müller.

„Liczę, że te wszystkie wyjaśnienia zostaną udzielone w stosownym trybie i stosownym czasie; natomiast nie obawiam się o większość parlamentarną w aktualnym Sejmie. Jeżeli pan minister ma jakieś wyjaśnienia, to w stosownym trybie może poprosić o ich weryfikację, jeżeli to jest przewidziane przepisami, ale tylko w tym zakresie” – dodał rzecznik rządu, pytany o wypowiedź byłego ministra rolnictwa i posła Prawa i Sprawiedliwości, Jana Krzysztofa Ardanowskiego, dla „Rzeczypospolitej”.

W poniedziałkowej rozmowie z „Rzeczpospolitą” Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że jest „coraz bardziej zaniepokojony stanem państwa”.

„Różne osoby informują mnie o tym, że byłem podsłuchiwany. Chcę mieć w tej kwestii absolutną pewność” – powiedział gazecie Jan Krzysztof Ardanowski.

Dodał, że od tego zależą też jego dalsze decyzje polityczne, w tym te związane z pełnieniem funkcji posła. Jan Krzysztof Ardanowski zapytany co się stanie, jeśli tych wyjaśnień nie otrzyma, odpowiedział: „Wtedy będę oczekiwał, że powstanie sejmowa komisja śledcza”.

„Uważam, że sprawa nie zostanie zamieciona pod dywan i jeśli nie teraz, to w następnej kadencji ktoś będzie chciał to wyjaśnić” – dodał.

Pod koniec grudnia 2021 roku Associated Press podała, powołując się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, że za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus inwigilowany był adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek, a także senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza, gdy w 2019 r. był szefem sztabu wyborczego KO. Według Citizen Lab, inwigilowani byli także lider Agrounii, Michał Kołodziejczak, oraz Tomasz Szwejgiert, współautor książki o szefie resortu spraw wewnętrznych i administracji, b. szefie CBA, Mariuszu Kamińskim.

Lider Kukiz’15, Paweł Kukiz, zapowiedział, że zamierza złożyć wniosek o powołanie w Sejmie komisji śledczej do zbadania działań operacyjnych służb wobec obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005-2021. Celem komisji miałoby być ustalenie przypadków nielegalnego stosowania czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz nielegalnego pozyskiwania danych telekomunikacyjnych obywateli. Poparcie dla powołania takiej komisji zapowiedzieli posłowie m.in. KO, PSL, Lewicy, Konfederacji, Porozumienia czy Polskich Spraw.

Komisja nadzwyczajna w tej sprawie, choć bez uprawnień śledczych, działa od kilku tygodni w Senacie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl