fot. PAP/Jakub Kamiński

P. Müller: Specustawa dotycząca Westerplatte będzie nadal realizowana

Specustawa dotycząca Westerplatte będzie nadal realizowana – powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Zastrzegł jednak, iż nie zna przebiegu i rezultatów wtorkowych rozmów wiceministra kultury Jarosława Sellina i prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Do spotkania Jarosława Sellina z Aleksandrą Dulkiewicz doszło we wtorek przed południem w Warszawie. Wiceszef MKiDN zaproponował po rozmowie, by przedstawiciele miasta Gdańsk weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte i mieli wpływ na jego kształt. Prezydent Gdańska poinformowała z kolei, że złożyła Sellinowi ofertę, że tereny miasta mogą być wniesione do powstającego Muzeum Westerplatte, i ta instytucja będzie współtworzona przez samorząd i stronę rządową, które wspólnie wezmą za nią odpowiedzialność.

Rzecznik rządu został zapytany po spotkaniu, czy w świetle tych ustaleń możliwe jest przerwanie w Sejmie prac nad budzącym kontrowersje projektem specustawy dotyczącej Westerplatte (według autorów projektu, posłów PiS, ma on usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku; jeden z jego przepisów stanowi, że jeżeli decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowy muzeum stanie się ostateczna, to nieruchomości znajdujące się na obszarze inwestycji, również należące obecnie do miasta, staną się „z mocy prawa, za odszkodowaniem, własnością Skarbu Państwa”).

„Ta specustawa będzie nadal realizowana. Jesteśmy otwarci na to, żeby dokonywać ewentualnych poprawek, stąd też te rozmowy pana ministra Sellina z prezydent Dulkiewicz, ale nie znam ich przebiegu, więc trudno mi komentować, czy jakieś konkretne poprawki, rezultaty tych rozmów dzisiaj już znamy” – powiedział Piotr Müller.

Rzecznik podkreślił, że rządowi zależy na tym, aby „faktycznie to miejsce było pod szczególną opieką państwa i również finansowane ze środków finansowych budżetu państwa”, bo – jak dodał – jest to „wspólne miejsce pamięci dla wszystkich Polaków, nie tylko dla mieszkańców Gdańska”.

„Liczę na to, że w tym zakresie dojdziemy tutaj do porozumienia, ale naszym celem jest to, aby faktycznie to miejsce pamięci było bardzo ważne, również żeby muzeum, które tam się rozbudowuje, było takim miejscem pamięci o ofiarach II wojny światowej, o tym, jak Polacy walczyli w czasie II wojny światowej z okupantami” – wskazał Piotr Müller.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl