fot. PAP/Artur Reszko

Rzecznik rządu: Dodatkowo 600 tys. zł na działania przeciwpożarowe w Biebrzańskim Parku Narodowym

Premier Mateusz Morawiecki na tym etapie zdecydował o przekazaniu dodatkowo 600 tys. zł, aby wspomóc działania związane z działaniami przeciwpożarowymi w Biebrzańskim Parku Narodowym; w środę odbędzie się też odprawa służb – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

O działaniach podejmowanych przez rząd w związku z pożarami w Biebrzańskim Parku Narodowym informował wcześniej szef rządu na Facebooku. Podkreślił, że na miejscu działają strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, z OSP, a także leśnicy z Lasów Państwowych i lokalne oddziały Wojsk Obrony Terytorialnej. Premier poinformował też, że zdecydował „o przekazaniu dodatkowych środków na ratowanie parku z rezerwy budżetowej”.

„Premier na tym etapie zdecydował o przekazaniu dodatkowo 600 tys. zł, aby wspomóc działania związane z działaniami przeciwpożarowymi w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dzisiaj odbędzie się też odprawa służb. Od samego początku służby zajmujące się ratowaniem działają z najwyższym priorytetem w tym obszarze” – powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że premier „chce osobiście odebrać raport służb i podjąć ewentualne inne decyzje, jeżeli będą konieczne, co do jeszcze większego zaangażowania”.

Jak wynika z szacunków pracowników parku podanych w środę, obszar objęty – trwającym z przerwami od niedzieli – pożarem w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego obejmuje już blisko 4 tys. hektarów. To wyliczenia oparte na informacjach od służb pracujących na miejscu, dane z dronów i zdjęć satelitarnych.

Do pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym dochodzi rokrocznie, zwykle nie przekraczają one jednak łącznie powierzchni 200 ha w ciągu jednego roku, ale tak dużych jak obecny nie notowano od kilkunastu lat. Biebrzański PN jest największym polskim parkiem narodowym, zajmuje powierzchnię ok. 59 tys. ha. Chroni cenne przyrodniczo obszary bagienne. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków, zwłaszcza ptaków wodno-błotnych i łosia.

PAP

drukuj