PAP/Piotr Nowak

Wiceminister sprawiedliwości krytykuje działania I prezes Sądu Najwyższego

To łamanie polskiej konstytucji – tak działania I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf ocenia w „Naszym Dzienniku” wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski. Chodzi o zawieszenie przez Gersdorf  działalności Izby Dyscyplinarnej, opierając się na postanowieniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 

Wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” wskazał, że obecnie uczestniczymy w fundamentalnym sporze dla przyszłości polskiej państwowości. Kiedyś – jak zaznaczył – „państwa traciły swoją suwerenność w wyniku zbrojnych interwencji, a dzisiaj ten proces odbywa się w wyniku integracji.”

„W naszym kraju istnieje bowiem grupa ludzi, która uważa, że – posłużę się cytatem <<integracja europejska powoduje zmiany w systemie źródeł prawa i przeobrażenie pojęcia suwerenności, wysuwając sędziego przed ustawodawcę>>. Czy to nie jest atak na polską konstytucję? Czy te słowa nie naruszają zasady trójpodziału i równowagi władzy?” – powiedział.

Wiceminister Romanowski pytany był o I prezes Sądu Najwyższego, która zawiesiła działalność Izby Dyscyplinarnej, opierając się na postanowieniu TSUE. Jej obowiązki ma przejąć Izba Karna.

„To bezprawie i łamanie polskiej konstytucji. Ci, którzy tyle krzyczeli w obronie niezawisłości sędziowskiej, sami ją teraz bezpardonowo atakują. Działania prezes Małgorzaty Gersdorf pokazują tylko, że najciemniej jest pod latarnią” – dodał.

Dr Marcin Romanowski podkreślił, że I prezes SN „sama przyznała sobie kompetencje do decydowania, kto jest sędzią, a kto nim nie jest”, czego – jak mówił wiceminister – nie było jeszcze w historii wolnej Polski. W jego opinii najniebezpieczniejsze jest to, że Gersdorf opiera swoje zarządzenie na orzeczeniu organu europejskiego, który postanowił „zamrozić” działalność organu sądowniczego państwa członkowskiego. Warto przypomnieć, że w poniedziałek TK orzekł, że uchwała SN podważająca status sędziów wskazanych przez obecną KRS jest niezgodna z konstytucją, traktatem o UE i europejską Konwencją Praw Człowieka.

TV Trwam News

drukuj