fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

SG: Od początku 2022 roku zatrzymano 29 osób za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy

Od początku 2022 roku zatrzymano 29 osób za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy. 13 z nich trafiło do aresztów. Grozi im do 8 lat więzienia – powiedziała por. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej.

„Od początku roku 29 osób zostało zatrzymanych za pomocnictwo. Najwięcej było obywateli Gruzji – 8, na drugim miejscu znaleźli się Polacy – 7, a na trzecim obywatele Ukrainy – 5. Wśród zatrzymanych byli także obywatele Syrii i Białorusi” – przekazała por. Anna Michalska.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1488437735589355522

Osoby te usłyszały zarzut dotyczący udzielania pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy. Wobec 13 zatrzymanych zastosowano areszt. Za pomocnictwo grozi do 8 lat więzienia.

Rzecznik wyjaśniła, że zatrzymani za pomocnictwo cudzoziemcy są deportowani do krajów pochodzenia, a jeżeli przebywają legalnie na terytorium innego państwa, są tam odsyłani. Najczęściej dotyczy to cudzoziemców legitymujących się niemieckimi dokumentami pobytowymi lub uzyskali status uchodźcy w Niemczech.

Zgodnie z informacjami Straży Granicznej w ośrodkach zamkniętych prowadzonych przez tę formację przebywa 1575 osób, w tym 882 rodziców z dziećmi i samotnych kobiet.

„W tym roku przyjęliśmy od 469 osób wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej. Wnioski zostały złożone przez osoby, które dostały się do Polski zarówno legalnie, jak i nielegalnie. W miniony poniedziałek było 20 wniosków” – powiedziała por. Michalska.

31 stycznia br. do Polski przyjechało 66 represjonowanych opozycjonistów białoruskich. 49 osób przekroczyło granicę na podstawie wizy humanitarnej.

Straż Graniczna poinformowała, że od początku roku funkcjonariusze odnotowali 1024 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu ub.r. odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., a w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia ub. r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy miejscowi przedsiębiorcy. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl