fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Straż Graniczna: W poniedziałek 249 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

Straż Graniczna odnotowała na granicy z Białorusią 249 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Zatrzymała 12 nielegalnych imigrantów oraz 3 osoby za pomocnictwo – poinformowała we wtorek ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.

„W poniedziałek strażnicy graniczni odnotowali na granicy z Białorusią 249 prób nielegalnego przedostania się do naszego kraju. Zatrzymano 12 nielegalnych imigrantów: 11 z nich jest obywatelami Iraku, a jeden obywatelem Konga. Pozostałe próby zostały udaremnione” – przekazała ppor. Anna Michalska.

Dodała, że na odcinku zabezpieczanym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej zatrzymano trzy osoby za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy. Są wśród nich obywatele Syrii, Tadżykistanu i Gruzji.

Od 2 września w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi „wojnę hybrydową” oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, które rozpoczęły się 10 września.

PAP

drukuj