fot. flickr.com

Świętokrzyskie: Kolejny zatrzymany w sprawie wyłudzania podatku VAT

Szósta osoba usłyszała zarzuty w sprawie dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się m.in. wyłudzaniem podatku VAT, w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową Kielce-Wschód. Podejrzanego, który ma podwójne obywatelstwo – polskie i bułgarskie – aresztował sąd.

Jak poinformowała w poniedziałkowym komunikacie Prokuratura Krajowa, mężczyznę – Ogiego S. – zatrzymano w ubiegłym tygodniu.

„Prokurator przedstawił mu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz posłużenia się kilkukrotnie podrobionym dokumentem – dowodem tożsamości. Podejrzany jest on ponadto o 11 przestępstw przywłaszczenia samochodów, motocykla i naczepy” – podała PK.

Mężczyzna – na wniosek prokuratury – został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Podejrzany ma podwójne obywatelstwo – polskie i bułgarskie.

Grupa, której członkiem miał być S., działała na terenie województwa świętokrzyskiego od 2016 r. Zajmowała się fikcyjnym obrotem drogimi, używanymi samochodami – dostawczymi i sportowymi – w celu wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT.

„W związku z tym fikcyjnym obrotem członkowie grupy wystawiali faktury VAT, nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Podejmowali oni także czynności związane z legalizacją pojazdów pochodzących z przestępstwa przywłaszczenia aut legalnie leasingowych. Z przestępczego procederu podejrzani uczynili sobie stałe źródło dochodu. Mogli oni wyłudzić w ten sposób łącznie nawet milion złotych podatku VAT” – poinformowała PK.

W marcu w tej sprawie prokuratorskie zarzuty – udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz podrabianie faktur VAT – usłyszało pięcioro podejrzanych. Czworo z nich przebywa w tymczasowym areszcie. Wobec piątej osoby zastosowane wolnościowe środki zapobiegawcze.

Także w marcu odzyskano siedem pojazdów – o wartości ponad miliona zł – pochodzących z przestępstw. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono również mienie podejrzanych, o wartości ponad 400 tys. zł.

PAP/RIRM

drukuj