fot. PAP/Tomasz Gzell

Józef Dębiński przed komisją w sprawie afery Amber Gold

Sejmowa komisja śledcza badająca aferę Amber Gold kontynuuje przesłuchania w tzw. wątku skarbowym śledztwa. Jako pierwszy zeznania składa  Józef Dębiński, syndyk masy upadłości Amber Gold, który skierował do sądów łącznie 1857 powództw na kwotę ponad 34 mln zł przeciwko osobom, które pożyczyły pieniądze od upadłej spółki, a potem ich nie oddały.

Więcej poseł Iwona Arent, członek komisji śledczej.

– Dlaczego tak długo trwało sprawdzanie majątku i kontaktów z urzędem skarbowym? Sprawdzanie tego trwało parę lat, przy czym urzędy skarbowe przegrały z syndykiem dosłownie wszystko. Będziemy się dopytywać, jakie tam były dokumenty i jak zostały zaspokojone roszczenia kogokolwiek w Amber Gold. Będziemy pytać o kwestie majątku: jaki został ustalony, jaka była jego wartość – powiedziała poseł Arent.

Jeszcze dziś zeznania ma złożyć Violetta Gorecka, była naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku.

Natomiast jutro na pytania będzie odpowiadał Andrzej Parafianowicz, były wiceminister finansów w rządzie PO-PSL. Wątek skarbowy śledztwa zakończony zostanie przesłuchaniem byłego szefa resortu finansów, Jacka Rostowskiego, które ma odbyć się w najbliższą środę.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj