fot. PAP/Leszek Szymański

B. Sienkiewicz przed komisją ds. VAT: Tego rodzaju spraw trzeba było się nauczyć

Walki z mafiami VAT-owskimi trzeba było się nauczyć – stwierdził były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Były minister zeznaje dzisiaj przed sejmową komisją śledczą badającą tzw. aferę VAT.

Bartłomiej Sienkiewicz to były szef MSW i były koordynator służb specjalnych. Obie te funkcje pełnił od lutego 2013 roku. Nadzorował i koordynował działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, CBA oraz wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.

Zdaniem świadka wszystko działo się w jak należy: w 2011 r. nie było danych alarmistycznych, przełomem był 2012 r., w 2013 r. zaczęto wdrażać system, a w 2014 r. stworzono mechanizm walki, dzięki któremu – jak podkreślił – w 2015 zatrzymano dynamikę luki VAT.

Były szef MSW mówił, że budował mechanizmy, które opierały się na współpracy różnych służb oraz kompetencjach ekspertów. Dodał, że wytypowano też trzy województwa, w których UKS współpracowały z odpowiednimi pionami policji, po to, by skutecznie zwalczać przestępczość. – Walki z przestępczością zorganizowaną trzeba się nauczyć – powiedział.

– To były zupełnie nowe sprawy, w większości nieznane. Trzeba było się ich po prostu nauczyć. Jednym z elementów tej nauki, koncentracji wiedzy, było stworzenie na moje polecenie takiej trochę podupadającej szkoły policyjnej w Pile, reforma tej szkoły i przeznaczenie jej na szkołę czysto kryminalistyczną, tzn. taką szkołę, w której praktycy policji uczą policjantów nowych schematów przestępstw, a wymiana informacji odbywa się w sposób systematyczny – wskazał Bartłomiej Sienkiewicz.

W czasie przesłuchania nie brakuje odniesień do obecnej sytuacji politycznej. Sienkiewicz zarzuca obecnej władzy, że ta mają doświadczenie z poprzednich lat, nie radzi sobie np. z tzw. mafią śmieciową.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl