fot. twitter.com/KancelariaSejmu

A. Parafianowicz przed sejmową komisją śledczą ds. VAT

Były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz jest dziś przesłuchiwany przez sejmową komisję śledczą ds. VAT. To kontynuacja przesłuchania z lutego.

Nazwisko byłego wiceministra przewija się w zeznaniach wielu dotychczasowych świadków komisji ds. VAT. Przełożony Parafianowicza, były szef resortu Jan Vincent Rostowski, zeznał, że na stanowisko wiceszefa ministerstwa rekomendował go były szef ABW Krzysztof Bondaryk. W lutym były wiceminister zeznał m.in., że miał świadomość problemów z wyłudzaniem podatku VAT na paliwach, stali czy złomie. W jego ocenie działania resortu finansów w tym zakresie były prawidłowe.

Dzisiejsze przesłuchanie podzielono na dwie części – niejawną oraz jawną. Pierwsza rozpoczęła się o godz. 12.00. Jak mówił wiceszef komisji poseł Kazimierz Smoliński, wyłączenie jawności było konieczne ze względu na wątki, jakie chcieli poruszyć śledczy.

– Nie będzie protokołu jawnego, ponieważ mamy pytania dotyczące tajemnicy skarbowej czy tajemnic dotyczących kwestii bezpieczeństwa państwa. Te pytania muszą paść na posiedzeniu niejawnym i one nie mogą być ujawniane. Są nowe okoliczności – szczególnie kwestia wykreślenia przez ministra Grabowskiego, kwestia elektroniki z pierwszej zmiany ustawy o elektronice nieruchomości. Dopiero w 2015 roku zostało to przyjęte, bo wtedy nie było według nas żadnych przesłanek do tego, żeby to wykreślić – powiedział wiceszef komisji.

Trwa jawna część przesłuchania. Powołana w lipcu ubiegłego roku komisja bada lata 2007-2015.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj