fot. twitter.com

CBA zatrzymało kolejną osobę z grupy przestępczej, która miała wyłudzać podatek VAT

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejną osobę z grupy przestępczej, która miała wyłudzać podatek VAT – dowiedziała się PAP. Grupa przy fikcyjnym obrocie m.in. kawą, bateriami, maszynkami do golenia i kosmetykami miała usiłować wyłudzić ok. 900 mln zł .

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura poinformował PAP, że kolejną osobę w śledztwie zatrzymali w Warszawie funkcjonariusze białostockiej delegatury CBA. Przy śledztwie pracowały też osoby z Krajowej Administracji Skarbowej – dodał.

Zatrzymany w Warszawie mężczyzna, to polski prokurent jednej z czeskich spółek wykorzystywanych w ramach zorganizowanej, międzynarodowej grupy przestępczej działającej na terenie Polski, Czech i Niemiec – wynika z ustaleń śledczych.

W grudniu 2017 r. w związku z tą sprawą zatrzymano trzy osoby – członków ścisłego kierownictwa grupy – m.in. obywateli Armenii i Białorusi, a w lutym 2018 kolejną osobę, która miała wyłożyć pieniądze na rozpoczęcie działalności grupy i później korzystać z nielegalnie uzyskanych środków.

Grupa miała działać od września 2015 do maja 2016 r i w formie karuzeli podatkowej grupa poprzez szereg powiązanych ze sobą podmiotów usiłowała wyłudzić co najmniej 900 mln zł nienależnego zwrotu podatku VAT.

„Tworzono pozory legalnej działalności – szereg fikcyjnych międzynarodowych transakcji było dokumentowanych fakturami. Częścią łańcucha transakcji karuzelowych były tzw. słupy, czyli podmioty, które po dokonaniu transakcji ulegały likwidacji” – powiedział Temistokles Brodowski.

Zaznaczył, że kwota ta może być znacznie wyższa i nie wykluczył kolejnych zatrzymań po dalszej analizie dowodów.

Wielowątkowe śledztwo jest efektem połączenia postępowań przygotowawczych prowadzonych m.in. przez delegaturę CBA w Białymstoku nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie – zaznaczył w rozmowie z PAP Brodowski.

PAP/RIRM

drukuj