fot. youtube.com

Podkarpackie: Zatrzymano Irakijczyka, który nielegalnie przekroczył granicę

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Horyńca–Zdroju zatrzymali nielegalnego imigranta z Iraku, który pieszo przekroczył granicę z Ukrainy do Polski – poinformowała PAP we wtorek rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału SG mjr Elżbieta Pikor.

Dodała, że 35-letni Irakijczyk został zatrzymany w ubiegłą niedzielę.

„Mężczyzna wyjaśnił, że kilka dni wcześniej przyleciał samolotem z Turcji do Kijowa, a następnie wynajętą taksówką przyjechał w rejon granicy z Polską. Jeszcze w swoim kraju zaplanował trasę nielegalnego przemarszu i pokonania granicy z Ukrainy do Polski” – zaznaczyła Elżbieta Pikor.

Celem podróży Irakijczyka miała być Wielka Brytania. Na pokonanie trasy przeznaczył ponad 700 dolarów, które miał przy sobie.

Mężczyzna został zatrzymany kilka kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. W placówce SG w Horyńcu-Zdroju, jak powiedziała rzeczniczka, otrzymał ciepłe napoje i mógł się ogrzać.

„W poniedziałek, zgodnie z umową o readmisji, cudzoziemiec został przekazany służbom granicznym na Ukrainie” – zaznaczyła Elżbieta Pikor.

W pierwszym tygodniu stycznia br., oprócz Irakijczyka, granicę z Ukrainy do Polski próbowało przekroczyć 5 innych obywateli Iraku i Marokańczyk. Wszyscy wrócili z powrotem na Ukrainę. Oprócz imigrantów zatrzymano także dwóch organizatorów przerzutu – cudzoziemców z legalnym pobytem w Europie.

PAP/RIRM

drukuj