fot. PAP/Darek Delmanowicz

Podkarpackie: 2 poszukiwanych czerwoną notą Interpolu wpadło na granicy

Ukrainiec i Mołdawianin poszukiwani czerwoną notą Interpolu zostali zatrzymani na podkarpackich przejściach granicznych z Ukrainą. Obaj trafili do aresztów. O ich dalszym losie zadecyduję sąd.

Czerwona nota Interpolu oznacza najwyższy stopień międzynarodowych poszukiwań i jest informacją dla służb wszystkich krajów, że poszukiwany może być niebezpiecznym przestępcą. To kategoria oznaczająca poszukiwania w celu aresztowania i ekstradycji.

Jak poinformowała rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału SG, mjr Elżbieta Pikor, do zatrzymań poszukiwanych cudzoziemców doszło w czwartek.

52-letni obywatel Ukrainy został zatrzymany na przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej, gdy chciał wjechać do Polski.

„Podczas kontroli okazało się, że jest poszukiwany tzw. czerwoną notą od ponad roku za przestępstwa korupcyjne na dużą skalę, za co grozi mu nawet 12 lat więzienia” – wyjawiła mjr Elżbieta Pikor.

Dodała, że zaledwie kilka godzin później na przejściu granicznym w Medyce zatrzymano 34-letniego obywatela Mołdawii, który próbował wyjechać z Polski na Ukrainę.

„Był poszukiwany za przemyt narkotyków. W Rosji, gdzie w 2012 roku wydano za nim czerwoną notę Interpolu, grozi mu za to pół roku więzienia” – zaznaczyła rzecznik BiOSG.

Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani. O ich dalszym losie zadecyduję sąd.

Z danych przekazanych przez mjr Elżbietę Pikor wynika, że w bieżącym roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali ponad 200 osób poszukiwanych przez polskie i międzynarodowe organy ścigania.

PAP

drukuj