fot. PAP/Artur Reszko

Straż Graniczna: sieć wsparcia humanitarnego od roku pomaga cudzoziemcom z granicy polsko-białoruskiej

Przy Podlaskim Oddziale Straży Granicznej działa specjalna sieć wsparcia humanitarnego, której celem jest pomaganie cudzoziemcom zatrzymanym na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna podkreśla, że wspiera ją szereg organizacji i instytucji, jednak są takie, które mimo podjętego kontaktu nie włączyły się w pomoc.

Sieć wsparcia humanitarnego działająca przy Podlaskim Oddziale Straży Granicznej udziela pomocy cudzoziemcom, monitorując ich potrzeby w placówkach SG i współpracując z organizacjami i instytucjami.

We wtorek Straż Graniczna podziękowała im za wsparcie od początku trwania kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią. To między innymi Polski Czerwony Krzyż, Podlaski Oddział Okręgowy PCK, Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia „Eleos”, Caritas Polska, Fundacja Dialog, Caritas Ordynariatu Polowego WP, Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Jak zaznacza Straż Graniczna, „niestety są też takie organizacje, które pomimo podjętego ze strony SG kontaktu nie włączyły się w czynną pomoc humanitarną”. W komunikacie Podlaski Oddział SG wymienił wśród nich Polską Akcję Humanitarną.

Z informacji na stronie PAH wynika, że organizacja prowadzi zbiórkę pieniężną pod hasłem „SOS granica” na pomoc migrantom, a także „bazę pomocową” w gminie Michałowo.

„Działania w bazie polegają przede wszystkim na interwencjach, w czasie których pomagamy migrantom, udzielając niezbędnej pomocy humanitarnej. (…) oprócz interwencji odbywamy też regularne patrole w lesie, podczas których zostawiamy pakiety pomocowe, ale też sprzątamy miejsca, w których migranci przebywali dłużej” – pisze Polska Akcja Humanitarna.

Rzecznik SG, porucznik Anna Michalska, powiedziała, że pomoc organizowana przez formację ma charakter instytucjonalny i odpowiada na konkretne potrzeby zgłaszane przez cudzoziemców.

„Obserwujemy, że zbiórek pomocowych jest dużo. My współpracujemy tylko z konkretnymi organizacjami. Nie wiemy, do kogo trafia pomoc z innych zbiórek. Pomoc dla cudzoziemców, których my zatrzymujemy i którzy są w naszych ośrodkach, ma charakter sformalizowany” – zaznaczyła porucznik.

W ostatnich dniach, w ramach podpisanego porozumienia z Podlaskim OSG i Stowarzyszeniem Łączy Nas Granica, pomoc dla cudzoziemców dostarczył Polski Czerwony Krzyż. Jak podała SG, dostarczone wsparcie to 14 palet ocieplanych butów i ciepłej odzieży, w tym kurtek, polarowych czapek, szalików i rękawic.

Straż Graniczna zapewniła we wtorek, że w przypadku sytuacji zagrażającej życiu funkcjonariusze za każdym razem udzielają pomocy cudzoziemcom i niezwłocznie wzywają pomoc medyczną. Współpracujące z nią organizacje – jak dodała – pomagały i pomagają w dostarczaniu niezbędnych artykułów.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl