By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70652442

Zatrzymanie na lotnisku w Warszawie: Kanadyjczyk przewoził amunicję w pudełku z kremem

Funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali 39-letniego obywatela Kanady, który przewoził w bagażu podręcznym dwie sztuki amunicji – poinformowała rzecznik prasowa Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, kpt. SG Dagmara Bielec.

Do zdarzenia doszło w czwartek. Funkcjonariusze pracujący na Okęciu znaleźli dwie sztuki amunicji ostrej w bagażu podręcznym 39-letniego obywatela Kanady, który odlatywał z Warszawy do Toronto.

„Amunicja zawinięta w foliową torebkę była ukryta w pudełku z kremem” – przekazała kpt. SG Dagmara Bielec.

Dodała, że podróżny nie miał stosownych zezwoleń na posiadanie i wywóz amunicji, dlatego został zatrzymany, a następnie przesłuchany.

„Podczas rozmowy z funkcjonariuszami Straży Granicznej tłumaczył, że wraca z Ukrainy, gdzie amunicję miał zawsze przy sobie, ale podczas przekraczania granicy zupełnie o niej zapomniał i nie był świadomy, że ją posiada w bagażu. Po zakończeniu czynności w sprawie Kanadyjczyk został zwolniony i kontynuował podróż do Toronto” – wyjaśniła kpt. SG Dagmara Bielec.

Przypomniała też o zasadach przewozu broni palnej i amunicji.

„Osoba zamierzająca przewieźć broń palną, broń gazową lub amunicję jest zobowiązana o tym fakcie poinformować przedstawiciela linii lotniczych na lotnisku, z którego planuje wylot w celu zadeklarowania tego faktu. W takiej sytuacji pasażer przewożący broń palną czy amunicję poproszony jest o przejście do specjalnego pomieszczenia, celem sprawdzenia broni oraz posiadanych dokumentów, pozwolenia na broń, a w ruchu międzynarodowym, również zgody na jej wywóz wydanej przez organ policji lub zaświadczenia wydanego przez Konsula RP oraz <<Europejską Kartę Broni>>” – podała kpt. SG Dagmara Bielec.

Zaznaczyła, że broń przewożona drogą lotniczą powinna być rozładowana i zabezpieczona, a amunicja zapakowana w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju. Broń palną, broń gazową lub amunicję umieszcza się w bagażu rejestrowanym lub nadaje się jako bagaż rejestrowany, który jest transportowany na pokład statku powietrznego pod stałym nadzorem Straży Granicznej.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl