Warszawa: Muzeum Historii Polski otwarte z końcem 2018 r.

Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli zostanie otwarte w listopadzie 2018 r. Umowę w tej sprawie podpisali wczoraj w Warszawie dyrektor MHP Robert Kostro i prezes pracowni architektonicznej WXCA Szczepan Wroński.

Podpisanie dokumentu odbyło się w obecności wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego.

Muzeum Historii Polski zostało powołane w 2006 r. Dotąd nie posiadało stałej siedziby. Pierwotnie miało stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł. Problemem okazało się m.in. finansowanie tego projektu. Stąd pomysł umieszczenia Muzeum w Cytadeli.

Muzeum otrzymało stabilizację, to bardzo dobra wiadomość – zaznacza prof. Jan Żaryn z Instytutu Nauk Historycznych UKSW.

– Muzeum Historii Polski istnieje od wielu lat, jednak nie mogło rozwinąć swoich skrzydeł bez swojej stabilnej, rozpisanej sytuacji na przyszłość. Druga kwestia – powstanie w Warszawie nowe centrum muzealnicze, ponieważ w tym rejonie, na terenie Cytadeli, będzie Muzeum Wojska Polskiego, jest Muzeum Katyńskie, Muzeum X Pawilonu. A zatem można powiedzieć, że szczególnie z punktu widzenia logistycznego, wycieczki, turyści z kraju i zagranicy będą mieli wpisaną Cytadelę do przewodnika najistotniejszych miejsc do odwiedzenia w Warszawie – wskazuje profesor.

Otwarcie nowego gmachu Muzeum Historii Polski planowane jest za dwa lata – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl