fot. PAP/Radek Pietruszka

W Warszawie uczczono 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych z USA

W Warszawie odbyła się uroczysta gala dla uczczenia 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między USA i Polską. Wzięli w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski, ambasador USA w Polce Georgette Mosbacher oraz szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Przesłanie od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał minister Krzysztof Szczerski.

– Sto lat od tamtych wydarzeń cieszymy się silnym polsko-amerykańskim partnerstwem, opartym na wspólnych interesach i nierozerwalnej więzi transatlantyckiej. Jest to szczególnie widoczne w obszarze bezpieczeństwa. Od dwóch dekad Polska jest członkiem NATO, w ramach którego nasi żołnierze służyli i służą ramię w ramię ze swoimi amerykańskimi towarzyszami w broni w misjach umacniających pokój. Od dwóch lat z dumą gościmy na naszym terytorium siły amerykańskie, które w ten wymierny i namacalny sposób przyczyniają się do podniesienia naszego bezpieczeństwa w obliczu zwiększonych zagrożeń dla bezpieczeństwa regionalnego. Sami również wypełniamy ten sojuszniczy obowiązek na rzecz innych państw NATO – brzmiało przesłanie prezydenta Andrzeja Dudy.

Premier Mateusz Morawiecki w przemówieniu podziękował amerykańskiej ambasador za współpracę i wskazał, że w jej osobie mamy wielkiego przyjaciela Polski.

Szef rządu RP wskazał też na wielkie znaczenie sojuszu polsko-amerykańskiego.

– Nasza przyjaźń, nasz sojusz nie jest przeciwko komuś i to jest najważniejsze. To jest dla kogoś, dla wolnego świata, dla pokoju, dla dobrobytu i niech tak będzie przez kolejne sto lat, a najlepiej przez kolejne tysiąc lat – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Ambasador USA w Polce Georgette Mosbacher powiedziała m.in., że podziwia Polskę za to, że była pierwszą, która obalała żelazną kurtynę.

RIRM

drukuj