fot. pixabay.com

W życie wchodzi unijna ustawa o cyberbezpieczeństwie

W życie wchodzi dzisiaj unijna ustawa o cyberbezpieczeństwie. Wprowadza ona ujednolicone przepisy związane z certyfikacją produktów, procesów i usług pod kątem bezpieczeństwa cybernetycznego.

Cyberprzestępczość staje się coraz większym zagrożeniem. Według szacunków zawartych w raporcie Jupiter Research, całkowity koszt wynikający z cyberprzestępczości ma w tym roku przekroczyć kwotę 2 bilionów dolarów.

Poprawie bezpieczeństwa cybernetycznego w Unii Europejskiej ma służyć unijna ustawa o cyberbezpieczeństwie, która wzmocni mandat Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji. Ustawa ma zachęcić wszystkie przedsiębiorstwa do większych inwestycji w cyberbezpieczeństwo.

– Cybersecurity Act, czyli akt dotyczący cyberbezpieczeństwa, to pakiet dwóch głównych grup regulacji. Pierwsza dot. organizacji ENISA, czyli agencji, która jest odpowiedzialna za koordynację działań wokół cyberbezpieczeństwa w Europie. (…) Druga część tego pakietu zmian dot. stworzenia warunków do paneuropejskiej, czyli wzajemnie uznawanej przez państwa członkowskie certyfikacji – wskazał Karol Okoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Chodzi o certyfikację produktów, procesów i usług pod kątem bezpieczeństwa cybernetycznego.

– To z kolei daje szansę na to, żeby w ogóle spopularyzować certyfikację jako metodę zagwarantowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, bo dzięki temu uzyskujemy dużo większą przepustowość, dużo większy potencjał do certyfikacji produktów – dodał Karol Okoński.

Nowe zasady pomogą konsumentom w wyborze urządzeń, z których korzystają na co dzień. Skorzystają także firmy, które dzięki kompleksowej i jednolitej dla UE certyfikacji nie będą musiały aplikować o certyfikaty różnych państw, co było niezwykle kosztowne.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl