fot. twitter.com

Rośnie aktywność cyberprzestępców

W ostatnich miesiącach wzrosła aktywność cyberprzestępców. Sprzyja temu pandemia koronawirusa, a co za tym idzie – nieustanne korzystanie z internetu.

Według amerykańskich służb liczba cyberataków wzrosła w czasie pandemii aż o 400 procent. Choć w Polsce ataku cyberprzestępców obawia się aż 70 procent osób, to jedynie co trzeci internauta zabezpiecza swój komputer hasłem.

– Przy pomocy komputera i telefonu rozmawiamy ze znajomymi, robimy zakupy, wykonujemy obowiązki służbowe. W związku z tym niejako tracimy czujność, ponieważ tak często wymieniamy się danymi informacjami z innymi osobami, że możemy czasami tych zasad bezpieczeństwa nie stosować – mówił dr Piotr Majewski z Instytutu Finansów i Rachunkowości WSB w Toruniu.

Cyberprzestępcy najczęściej wykorzystują naszą niewiedzę lub naiwność.

– Cyberprzestępczość bazuje na braku kontaktu face to face. Jedna z podstawowych metod cyberprzestępców to podszywanie się pod osobę lub instytucję – wskazał dr Piotr Majewski.

Cyberprzestępcy wyłudzają najczęściej dane osobowe lub pieniądze, dlatego warto się przed nimi chronić. Specjaliści zalecają zakładać w swoich komputerach i kontach bankowych trudne hasła i często je zmieniać. Nie należy podawać osobom trzecim swoich danych, a wszelkie prośby tego typu ignorować.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl