fot. wikipedia

[TYLKO U NAS] Pos. M. Horała: Komisja ds. wyłudzeń VAT – być może jeszcze w maju

W najbardziej optymistycznym wariancie komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT zaczęłaby prace pod koniec maja – powiedział Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości, w poniedziałkowym wydaniu „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

We wtorek rozpoczyna się czterodniowe posiedzenie parlamentu. Zdaniem posła, „zakładając najbardziej prawdopodobny rozwój wydarzeń”, jest szansa na przyjęcie na nim uchwały o utworzeniu wspomnianej komisji.

– Takiej (uchwały – red.), która precyzuje zakres prac, ile osób wchodzi w skład komisji i tak dalej. I wtedy jest termin dla klubów do zgłaszania swoich kandydatów na członków, na następnym posiedzeniu Sejmu można by podjąć uchwałę o konkretnym składzie osobowym i wtedy już komisja zaczyna pracować – wskazał Marcin Horała.

Jak dodał, komisja – „w najbardziej optymistycznym wariancie” – mogłaby zacząć prace pod koniec tego miesiąca.

­– Na początku (byłyby to sprawy) administracyjne, przyjęcie harmonogramu prac, wstępnej listy świadków itd. W czerwcu (…) może już (odbyłyby się) pierwsze przesłuchania – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Marcin Horała zwrócił uwagę, że ze względu na zasadę dyskontynuacji prac komisji śledczych, prace komisji będą musiały być skończone w bieżącej kadencji. Stąd niewykluczone, że będą się one toczyły także w czasie wakacji.

– Aż tak dużo czasu do końca kadencji nie zostało. Dobrze by było, żeby nie było to też tuż przed końcem, bo wtedy już jest kampania wyborcza i inne rzeczy na głowie, a materia ogromna, tak więc dużo czasu już do stracenia nie ma – przypomniał.

Odnosząc się do przedmiotu prac komisji, poseł zwrócił uwagę na „idealną korelację między rządzącymi opcjami a sytuacją ściągania podatków”. Jak ocenił, opozycja nie będzie w związku z tym zadowolona.

­– Do 2007 roku ta ściągalność była bardzo dobra i poprawiała się. W 2007 r. była druga w Europie, najlepsza po Holandii. Od 2007 r. zaczęła się radykalnie pogarszać i potem ustabilizowała się w latach, powiedzmy, 2010-2015 na bardzo wysokim poziomie nieprawidłowości, bardzo niskim poziomie ściągalności podatku. Potem od 2016 r. znów ta luka zaczęła się wyraźnie, raptownie wręcz, domykać – zauważył polityk PiS.

Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT będzie składać się z pięciu członków należących do obozu władzy i czterech członków z opozycji.

Całość rozmowy z pos. Marcinem Horałą dostępna [tutaj].

RIRM

drukuj