fot. pixabay.com

Rząd D. Tuska zlikwiduje zerowy VAT na żywność. Od 1 kwietnia wzrosną ceny: pieczywa, mięsa, nabiału, owoców i warzyw

Od 1 kwietnia wzrosną ceny: pieczywa, mięsa, nabiału, owoców i warzyw. Rząd Donalda Tuska zdecydował o likwidacji zerowego VAT na żywność, który od dwóch lat chronił budżety Polaków przed rosnącymi cenami.

W trakcie kampanii wyborczej Donald Tusk obiecał Polakom bardzo dużo.

– Te 100 dni, te 100 konkretów doprowadzą do tego, że ludzie w Polsce będą mieli więcej w kieszeni, będzie taniej w polskich sklepach i będzie lepiej w każdym polskim domu – mówił wówczas Donald Tusk.

Z szumnie zapowiadanych 100 konkretów do tej pory zrealizowano zaledwie kilkanaście. Te najbardziej spektakularne, jak chociażby podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych, odłożono w czasie. Równocześnie rząd rezygnuje z zerowego VAT na żywność – o czym poinformowało Ministerstwo Finansów. Już wcześniej sugerował to Donald Tusk.

– Moglibyśmy wrócić do 5-procentowej stawki VAT na żywność – powiedział premier Donald Tusk.

Zmianę popierają koalicjanci Platformy Obywatelskiej. Lider PSL, wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, utrzymywał, że inflacja się ustabilizowała i to dobry moment.

– W momencie spadku inflacji powraca VAT do niższej stawki, którą wprowadzaliśmy już kilkanaście lat temu – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka-Dziemianowicz-Bąk, cieszy się, że podwyżki będą dopiero po świętach.

– Zerowa stawka VAT zostanie utrzymana także przez te kilka tygodni, obejmując okres świąteczny, bo wiadomo, że to jest ten moment, kiedy polskie rodziny robią zakupy – zaznaczyła minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zerowy VAT na żywność wprowadził na początku 2022 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości. Była to forma ochrony polskich rodzin przed wysoką inflacją. Równocześnie zamrożone zostały ceny energii i ciepła oraz wprowadzono wakacje kredytowe. Decyzja rządu Donalda Tuska uderzy w budżety domowe Polaków.

Wyborcy, którzy zaufali rządzącej koalicji, mogą czuć się oszukani – podkreślił prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.

– Będzie drożej (…). Ci wszyscy, którzy sądzili, że głosują za formacjami, które dzisiaj rządzą – także w imię interesu własnego portfela – całkowicie się mylili – wskazał Jarosław Kaczyński.

Po zmianie chleb kosztujący dziś cztery złote podrożeje o 20 groszy. Pakowana wędlina sprzedawana obecnie za 10 zł podrożeje o 50 groszy. W niezamożnych rodzinach podwyżki będą odczuwalne.

Przeznaczają one ponad połowę swoich dochodów na żywność – zaznaczył były minister finansów, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Kosztowniak.

– Te osoby odczują to najmocniej (…). W najbliższym roku Polacy zapłacą za produkty żywnościowe około 12-13 mld złotych więcej – wskazał Andrzej Kosztowniak.

Przedłużenie zerowego VAT na trzy pierwsze miesiące 2024 roku kosztowało budżet państwa dodatkowe 2,7 mld złotych.

Jak przekonywał wiceszef Polski 2050, Michał Kobosko, w budżecie nie ma środków na utrzymanie obniżki.

– Prawo i Sprawiedliwość w sposób nieodpowiedzialny zarządzało budżetem państwa. Były gigantyczne nowe wydatki socjalne (…). Widocznie pan minister uznał, że nie da się dalej ciągnąć z zerowym VAT, bo po prostu dochodów w budżecie państwa dość dramatycznie zaczyna brakować – podkreślił Michał Kobosko.

Rząd szuka pieniędzy w kieszeniach Polaków – wskazał ekonomista, dr Krystian Mieszkała.

– Ten ruch spowoduje, że do budżetu wpłynie więcej środków, ale niestety kosztem najuboższych – ocenił ekonomista.

Narodowy Bank Polski przestrzegł, że bez kontynuacji zerowego VAT na żywność oraz bez mrożenia cen energii elektrycznej, gazu i ciepła, tegoroczna inflacja wzrośnie nie do prognozowanych trzech procent, ale do nawet ośmiu procent.

– W wariancie odmrożenia cen energii i podniesienia VAT, to oczywiście w tym roku mamy wyższą inflację – powiedział p.o. dyrektora Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego, dr Jacek Kotłowski.

Rząd zapowiedział, że od połowy roku mrożenie cen energii obejmie tylko najuboższe rodziny.

Wzrost cen nie jest dla rządzących problemem – wskazał poseł z Kukiz’15, Jarosław Sachajko.

– Im to bez różnicy w tej chwili. Tak naprawdę ich interesują stanowiska w ministerstwach, w urzędach, w spółkach Skarbu Państwa, a nie to, jak się będą mieli ludzie – powiedział Jarosław Sachajko.

Rezygnacja z działań osłonowych zniweczy efekty walki z inflacją, jaką prowadzi Narodowy Bank Polski – wskazał ekspert ds. zarządzania i inżynierii produkcji, dr inż. Andrzej Michalak. Skutki mogą być różne.

– Nieprzewidywalny wzrost inflacji przełoży się na wyższe raty kredytów oraz na ograniczoną dostępność do kredytów – zaznaczył dr inż. Andrzej Michalak.

Wzrost inflacji niesie ze sobą zagrożenie podwyżki stóp procentowych, która odbije się na rodzinach posiadających kredyty mieszkaniowe.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl