fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA zatrzymało cztery osoby, które miały posłużyć się fałszywymi fakturami VAT na pół mln zł

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby, które miały posłużyć się fałszywymi fakturami VAT na pół mln zł w latach 2018-19. Zatrzymani przez CBA mężczyźni prowadzili na Śląsku własne firmy, głównie w branży usługowej.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski powiedział w czwartek, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA.

„Zatrzymania, to kontynuacja śledztwa w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej wprowadzającej do obrotu poświadczające nieprawdę faktury VAT. Łączna wartość fikcyjnych faktur wynosi niemal 24 mln zł” – powiedział Brodowski.

To trzecie zatrzymania w tej sprawie, łącznie zarzuty usłyszało 15 osób – dodał.

Wyjaśnił, że proceder polegał na sprzedaży „pustych” faktur VAT na rzecz innych firm, które wykazywały je, jako koszty w swoich rozliczeniach podatkowych. Na takich nielegalnych operacjach finansowych tracił budżet państwa – dochodziło do uszczuplenia należności podatkowych.

Temistokles Brodowski zaznaczył, że śledztwo CBA prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie i tam trafią osoby zatrzymane.

„Mają usłyszeć zarzuty posłużenia się fikcyjnymi fakturami na łączną kwotę niemal pół mln zł” – powiedział Brodowski.

„Sprawa nadal się rozwija” – podkreślił naczelnik.

PAP

drukuj