fot. PAP/Tomasz Gzell

Projekt noweli ustawy o VAT jednym z tematów dzisiejszego posiedzenia rządu

Podczas dzisiejszego posiedzenia rządu ministrowie zajmą się m.in. projektem noweli ustawy o VAT, który zakłada uszczelnienie podatku w handlu internetowym.

Wśród zmian mających na celu uszczelnienie VAT jest m.in. wyłączenie możliwości korzystania ze zwolnienia VAT przez niektórych podatników. Chodzi tu przede wszystkim o firmy handlujące w internecie np. kosmetykami, sprzętem elektronicznym i elektrycznym, RTV i AGD. Ze zwolnienia nie będą też korzystali podatnicy dokonujący sprzedaży hurtowej i detalicznej części do pojazdów samochodowych i motocykli oraz firmy świadczące usługi ściągania długów.

Ministrowie omówią dziś także projekt ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, który zakłada wprowadzenie sześcioletniej kadencji prezesa UOKiK, rezygnację z konkursu na to stanowisko oraz zwiększenie prerogatyw Urzędu, jeśli chodzi o dostęp do tajemnicy skarbowej i bankowej.

Ponadto ministrowie zajmą się też projektem rozporządzenia w sprawie wprowadzenia trzyletniego rządowego programu pomocy dzieciom i uczniom z rodzin, które ucierpiały wskutek wystąpienia żywiołu takiego jak powódź, huragan, nawałnica lub gradobicie. Mowa o pomocy w formie zasiłku losowego m.in. na cele edukacyjne.

To jednak nie wszystko. W agendzie posiedzenia rządu znajdzie się projekt noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim, dostosowującym nasze prawo do przepisów UE. Ma wprowadzić jednolite zasady ws. inspekcji na statkach obcych bander zawijających do polskich portów i rejestracji osób znajdujących się na pokładzie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj