fot. PAP/Jacek Turczyk

Ukraina: Poroszenko żąda od Zełenskiego wyjaśnień w sprawie zniesienia blokady Donbasu

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zażądał od swego następcy, prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, wyjaśnień w sprawie propozycji zniesienia blokady gospodarczej dwóch samozwańczych republik separatystycznych w Donbasie na wschodzie kraju.

Petro Poroszenko uznał, że jest to realizacja rosyjskiego scenariusza.

„Jest to zdrada interesów narodowych naszego państwa oraz pamięci o tysiącach ukraińskich patriotów, którzy zginęli w walce o wolność, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy” – oświadczył na Facebooku były szef państwa.

Propozycję zniesienia blokady gospodarczej Donbasu przekazał w środę były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, którego Zełenski mianował na przedstawiciela Kijowa w trójstronnej grupie kontaktowej ds. konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Blokada została wprowadzona w marcu 2015 roku na podstawie decyzji ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Petro Poroszenko przypomniał w swoim wpisie, że była to reakcja Kijowa na przejmowanie ukraińskich przedsiębiorstw prywatnych i państwowych na terytoriach okupowanych, wprowadzenie tam do obiegu rubla oraz zastosowanie rosyjskiego systemu podatkowego.

W środę w stolicy Białorusi, Mińsku, odbyło się spotkanie trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie. W jej skład wchodzą przedstawiciele Rosji, Ukrainy i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE); w obradach uczestniczą też wysłannicy samozwańczych, prorosyjskich republik ludowych Donbasu.

Było to pierwsze spotkanie po dłuższej przerwie, związanej z wyborami prezydenckimi na Ukrainie; kolejne odbędzie się w Mińsku 19 czerwca.

PAP/RIRM

drukuj