fot. PAP/Marcin Obara

Sejm: dziś głosowanie w sprawie udzielenia absolutorium rządowi za wykonanie budżetu w ubiegłym roku

W Sejmie odbędzie się dziś głosowanie w sprawie udzielenia rządowi absolutorium za wykonanie budżetu w 2018 r.

Wczoraj posłowie wysłuchali sprawozdania w tym względzie wraz z przedstawioną przez Najwyższą Izbę Kontroli analizą wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2018 r.

Minister finansów Marian Banaś wskazywał z sejmowej mównicy, że 2018 r. był zdecydowanie dobrym okresem dla finansów publicznych. Zwracał uwagę, że walka z wyłudzeniami podatkowymi przynosi oczekiwane rezultaty.

– W 2018 roku odnotowaliśmy istotny wzrost dochodów podatkowych z budżetu państwa, który wyniósł – rok do roku – ponad 34 mld złotych, w tym ponad 18 mld to wzrost dochodów z tytułu podatku od towarów i usług. Jest to niewątpliwie wielka zasługa Krajowej Administracji Skarbowej i przeprowadzonej reformy. Dzięki tym działaniom zapewnialiśmy niezbędne bezpieczeństwo oraz stabilność finansów publicznych. Zarówno deficyt, jak i dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2018 roku uległy zmniejszeniu. Deficyt przedmiotowego sektora wyniósł 0,4 proc. PKB, co jest najlepszym wynikiem od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – podkreślił minister Marian Banaś.

Posłowie PiS-u chwalili rząd za wykonanie budżetu w 2018 r., oceniając, że skierowany on był na potrzeby Polaków. Opozycja zarzucała mu z kolei marnowanie koniunktury gospodarczej.

Zgodnie ze sprawozdaniem, deficyt budżetu państwa w ubiegłym roku wyniósł 10, 5 mld zł i był o prawie 75 proc. niższy od ustalonego w ustawie budżetowej nieprzekraczalnego poziomu 41,5 mld zł. Dochody budżetu państwa zrealizowane w 2018 roku przekroczyły plan o 7 proc.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl