Były Prokurator Generalny zeznawał przed sejmową komisją śledczą ds. VAT

Były Prokurator Generalny Andrzej Seremet zeznawał dziś przed sejmową komisją śledczą ds. VAT. Andrzej Seremet to kolejny były Prokurator Generalny, który stanął przed komisją. Wcześniej śledczy przesłuchali m.in. Zbigniewa Ćwiąkalskiego i Andrzeja Czumę.

Świadek zapewnił, że przestępstwa podatkowe były w grupie dziesięciu kategorii przestępstw leżących w zainteresowaniu Prokuratury Generalnej. Jednocześnie miało brakować informacji o tym, że wyłudzanie VAT ma charakter systemowy.

Andrzej Seremet pytany o to, dlaczego wobec przestępców podatkowych stosowano zapisy Kodeksu karno-skarbowego, zakładającego niskie kary, wskazał, że takie było orzecznictwo Sądu Najwyższego. Według świadka, prokuratura w latach 2010-2016 była niedofinansowana, co miało wpływ na skromniejsze narzędzia walki z przestępcami.

Jako prokuratorzy generalni mieli nadzór nad prokuraturą, która powinna ścigać przestępców – mówi wiceszef sejmowej komisji śledczej poseł Kazimierz Smoliński.

– Nas interesuje głównie kwestia nieprawidłowości, wyłudzeń z podatku VAT i akcyzy. Takie sytuacje miały miejsce już w 2008 r., a szczególnie w 2009 roku wpływały oficjalne informacje, że jest problem z podatkiem VAT. W 2008 r. były mniejsze przychody z tego podatku niż założył rząd. W 2009 r. jeszcze mniejsze. Nawet założenia rządu się nie sprawdzały, co do spodziewanych przychodów z podatku VAT – wskazuje Kazimierz Smoliński.

Tymczasem szef komisji poseł Marcin Horała zapowiada, że rośnie prawdopodobieństwo wezwania na przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska. To właśnie Tusk podjął decyzję o likwidacji departamentu ochrony ekonomicznych interesów państwa w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl