fot. pixabay.com

ABW zatrzymała trzy osoby podejrzewane o wyłudzenia m.in. VAT przy obrocie paliwami

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzy osoby podejrzewane o wyłudzenia podatkowe przy obrocie paliwami – dowiedziała się PAP w źródłach bliskich sprawy. Straty Skarbu Państwa miały wynieść ponad 84 mln zł w podatku VAT i dochodowym.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w poniedziałek PAP, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze łódzkiego wydziału zamiejscowego delegatury ABW w Katowicach 14 i 15 grudnia 2020 r. Zorganizowana grupa przestępcza, w której mieli działać zatrzymani przez ABW zajmowała się obrotem produktami paliwowymi pochodzącymi z nielegalnego źródła.

W tej sprawie do tej pory – łącznie z ostatnio zatrzymanymi – wykonano czynności z 41 podejrzanymi osobami, z czego wobec 23 skierowano już akt oskarżenia do sądu.

„Zatrzymani przez funkcjonariuszy ABW pełnili funkcje prezesów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Według śledczych jeden z nich, poprzez firmę, w której pełnił kierownicze funkcje, wprowadzał do obrotu pochodzące z nielegalnego źródła produkty paliwowe. Dokumentował nielegalne działania pustymi fakturami o wartości brutto 246 mln zł” – powiedział PAP rzecznik.

Ta osoba miała się w te sposób dopuścić m.in. „zbrodni fakturowej” zagrożonej karą od 5 do 25 lat więzienia – zaznaczył.

Kierowane przez dwóch kolejnych zatrzymanych firmy pełniły role „słupów”, które wytwarzały fikcyjne faktury VAT oraz przyjmowały na swoje rachunki środki finansowe pochodzące z czynów zabronionych. Pieniądze przekazywano do kantoru wymiany walut, skąd były wypłacane po przewalutowaniu w gotówce organizatorom procederu – zaznaczył Stanisław Żaryn.

W nadzorującej śledztwo Prokuraturze Regionalnej w Łodzi zatrzymani przez ABW mężczyźni usłyszeli m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania pieniędzy.

Sąd na wniosek prokuratora zdecydował wobec dwóch z nich o trzymiesięcznym areszcie, a wobec trzeciego prokurator zastosował środki wolnościowe – powiedział rzecznik.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl