D. Daniluk przed komisją ds. VAT: Zwiększenie wpływów było priorytetem resortu finansów

Zwiększenie wpływów podatkowych było priorytetem Ministerstwa Finansów – mówił we wtorek przed komisją śledczą ds. VAT b. wiceminister finansów w rządzie PO-PSL Dariusz Daniluk. Wyjaśnił, że nie przypomina sobie dyskusji nt. luki w VAT, zastrzegając jednak, że nie zajmował się podatkami.

„Trochę jestem zdziwiony, że zostałem wezwany, ponieważ przez trzy lata pracy w Ministerstwie Finansów w latach 2008-2011 nie zajmowałem się ani kwestiami związanymi z akcyzą, ani kwestiami związanymi z VAT-em. Nie leżało to w moich kompetencjach, miałem inne zadanie” – powiedział Dariusz Daniluk.

Wyjaśnił, że zajmował się m.in. departamentem związanym z audytem wewnętrznym w sektorze publicznym, czy zajmującym się rynkami finansowymi. Tłumaczył, że jego priorytetem były sprawy związane z kryzysem na rynkach finansowych.

Przewodniczący komisji Marcin Horała (PiS) pytał, czy pełniąc funkcję Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych, Daniluk przypomina sobie jakieś postępowania dotyczące strony dochodowej budżetu, jakieś nieprawidłowości w poborze VAT i akcyzy.

„Upłynęło już wiele czasu od momentu, kiedy zakończyłem sprawować tę funkcję rzecznika, ale nie przypominam sobie jakiś spektakularnych czy istotnych z punktu widzenia skali zaniechań w poborze podatków czy jakiś wydatków” – powiedział świadek.

Marcin Horała dopytywał, kiedy pojawił się w MF temat wyłudzeń VAT, patologii w tym obszarze.

„Co do patologii, to trudno mi się wypowiadać. Na całym świecie są różne, w różnej skali problemy z efektywnością systemów podatkowych (…). Kwestia przychodów i wydatków oczywiście była dominującym tematem w różnych dyskusjach” – powiedział Dariusz Daniluk.

Podkreślił, że zwiększenie skali wpływów podatkowych oczywiście było jednym z priorytetów ministerstwa.

„Natomiast ja sobie nie przypominam, żeby w mojej obecności – ale nie zajmowałem się podatkami – jakoś pojęcie >>luki podatkowej<<, tak jak definiuje to wysoka komisja, było dyskutowane” – przyznał.

Dodał, że pojęcie „karuzeli podatkowej” czy „wyłudzeń podatku” pojawiało się, bowiem są to zjawiska o charakterze globalnym i europejskim.

„Od wynalezienia podatków to zjawisko występuje (…). Natomiast to nie było tak, że w ministerstwie mówiono, że to jest zjawisko uniwersalne, w związku z tym się nie przejmujmy. Jak każdy z istotnych problemów – a powiedziałem, że kwestie wpływów podatkowych i ich zwiększenia były priorytetem ministra i ministerstwa (…) – były przedmiotem analiz i działań służb, które się tym zajmowały” – mówił Dariusz Daniluk.

Przypomniał, że on się podatkami nie zajmował, dlatego jego obserwacje nie są pełne.

„To są raczej przypadkowe wspomnienia” – oświadczył b. wiceminister.

Przed rozpoczęciem przesłuchania komisja powołała w skład prezydium komisji Błażeja Pardę z Kukiz’15; został on zastępcą przewodniczącego, zastępując na tym stanowisku Marka Jakubiaka, który z komisji został odwołany.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl