Jastrzębska Spółka Węglowa oficjalnym partnerem COP24

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska, została pierwszym oficjalnym partnerem Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24). Tegoroczna sesja COP24 rozpocznie się w najbliższą niedzielę w Katowicach.

„Partnerstwo JSW wspiera polską prezydencję, gwarantując spółce aktywne uczestnictwo w wydarzeniu i możliwość promocji proekologicznych zmian w sektorze wydobywczym” – podała jastrzębska spółka we wtorkowym komunikacie. Prezes JSW Daniel Ozon podkreślił, że wsparcie polskiej prezydencji COP24 jest zaszczytem dla JSW.

„Liczymy, że nasze uczestnictwo w szczycie, na którym pojawi się blisko 30 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów i ministrowie środowiska oraz przemysłu, przyczyni się do promocji JSW jako proekologicznego lidera branży wydobywczej. Chcemy na międzynarodowym forum umocnić wizerunek grupy JSW jako największego producenta węgla koksowego i koksu, czyli niezbędnych składników do produkcji stali i rozwoju nowoczesnego – w tym niskoemisyjnego – przemysłu oraz innowacyjnych technologii przyszłości” – zaznaczył prezes spółki.

Doroczne sesje Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu to najważniejsze wydarzenie procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych, na którym spotykają się przedstawiciele wszystkich Stron Konwencji – 196 państw i Unia Europejska. W trakcie konferencji podejmowane są decyzje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony klimatu.

Tegoroczna sesja Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu odbędzie się w dniach 2-14 grudnia w Katowicach. W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie – to pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający ma umożliwić realizację Porozumienia paryskiego w praktyce, a tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Podczas szczytu klimatycznego strona polska chce zwrócić uwagę wszystkich państw na trzy przekazy – przyroda, człowiek, technologia. Według polskiej prezydencji niezbędna jest solidarna i sprawiedliwa transformacja społeczno-gospodarcza, przy jednoczesnym osiąganiu neutralności klimatycznej – m.in. dzięki pochłanianiu dwutlenku węgla przez lasy.

W trakcie COP 24 JSW zorganizuje panele eksperckie, na których przedstawi działania spółki na rzecz środowiska. Zaprezentowane będą rozwiązania gwarantujące redukcję emisji i pozwalające efektywnie wykorzystywać zasoby ziemi oraz produkty uboczne procesu produkcyjnego. Przedstawiciele jastrzębskiej spółki podkreślają, że jest ona liderem w zakresie gospodarczego wykorzystania metanu.

„Ujęcie tego gazu z systemu odmetanowania kopalń i powietrza wentylacyjnego nie tylko zmniejsza niebezpieczeństwo wystąpienia zagrożeń metanowych w kopalniach, ale również poprawia efektywność energetyczną oraz wpływa na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do środowiska. Obecnie 60 proc. przechwyconego gazu zamienia się w energię. Do roku 2030 r. spółka zamierza aż pięciokrotne zwiększyć produkcję energii elektrycznej z metanu” – zadeklarował wiceprezes JSW ds. strategii i rozwoju Artur Dyczko.

JSW podejmuje też działania służące wdrożeniu technologii separacji wodoru z gazu koksowniczego – taki oczyszczony wodór może być wykorzystywany w ogniwach wodorowych do ekologicznej i bezemisyjnej produkcji energii elektrycznej czy ekologicznego transportu publicznego.

Jednym z przedsięwzięć przygotowanych przez JSW na szczyt klimatyczny w Katowicach będzie prezentacja mobilnej stacji wodorowej i udostępnienie uczestnikom szczytu zasilanego wodorem autobusu. JSW szacuje, że w przyszłości koksownie spółki będą w stanie produkować wodór do zasilania 800 takich pojazdów rocznie. Grupa JSW, która jest jednym z największych producentów smoły w UE, zamierza również – na bazie tego produktu – wytwarzać włókna węglowe dla nowoczesnego europejskiego przemysłu m.in. lotniczego, elektronicznego czy samochodowego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl