CBA rozbiło grupę handlarzy fikcyjnymi fakturami – już 9 zatrzymanych 

Funkcjonariusze łódzkiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na Śląsku i na Mazowszu 3 osoby podejrzane o udział w grupie zajmującej się handlem fikcyjnymi fakturami VAT. To biznesmen ze Śląska, prokurent jednej z warszawskich spółek budowlanych oraz pośrednik.

Łańcuch fikcyjnych transakcji służył zaniżeniu podatków kosztem Skarbu Państwa. W tym realizowanym wątku kwota faktur opiewa na ponad 1 mln zł.

Agenci CBA zabezpieczyli dokumenty warszawskiej spółki budowlanej.

Zatrzymani przez CBA trafili do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie usłyszą zarzuty ze znowelizowanego w 2017 roku kodeksu karnego, który w art. 271a wprowadził nowe typy czynów zabronionych, także kwalifikowanych, związanych z obrotem fakturami.

Już wcześniej, listopadzie 2017 roku, funkcjonariusze z Delegatury CBA w Łodzi zatrzymali w jednym z katowickich hoteli trzech biznesmenów z branży budowlanej na gorącym uczynku handlu fikcyjnymi fakturami VAT. Za samo wystawienie fikcyjnej faktury handlarze chcieli ok. 20 proc. jej wartości. W wyniku późniejszych działań CBA zatrzymało jeszcze trzy osoby zaangażowane w ten proceder.

CBA zabezpieczyło już uprzednio szereg dokumentów o charakterze księgowym; w tym faktury za wymyślone usługi, nośniki i dane elektroniczne. Agenci CBA badają wielkość i zasięg dystrybucji fikcyjnych faktur VAT przez tą grupę, określają sumę strat z tytułu niezapłaconych podatków i wyłudzonego VAT.

Prowadzący postępowania funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów w tej sprawie.

Sama tylko Delegatura CBA w Łodzi prowadzi pod nadzorem prokuratury cały szereg śledztw ws. wyłudzeń podatków – ujawnione straty Skarbu Państwa z tytułu takiej działalności przestępczej sięgają wielu dziesiątek milionów złotych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl