CBA: zarzuty dla byłego dyrektora olsztyńskiej polikliniki MSW

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie przedstawiła pięć zarzutów, w tym wyrządzenia szkody majątkowej w wysokości 760 tys. zł, byłemu dyrektorowi tamtejszej polikliniki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – poinformowało PAP Centralne Biuro Antykorupcyjne.

W ramach śledztwa – prowadzonego przez delegaturę CBA w Białymstoku – prokuratura przedstawiła pięć zarzutów byłemu dyrektorowi Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSW w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie. Januszowi Ch., który kierował tym szpitalem w latach 2012-2014, zarzucono m.in. nadużycie zaufania, przekroczenie uprawnień i przywłaszczenie.

Jak podało CBA, pierwszy z tych zarzutów dotyczy wyrządzenia w mieniu placówki szkody w wysokości ponad 760 tys. zł, w związku z inwestycją dotyczącą budowy ośrodka radioterapii w Ełku. Pozostałe zarzuty dotyczą podejrzenia pobrania nienależnego wynagrodzenia na kwotę blisko 39 tys. zł. Według śledczych, były dyrektor pobierał wynagrodzenie za pracę ze swojego szpitala, podczas gdy faktycznie w tym samym czasie prowadził zajęcia w szkole wyższej.

Informacje o przedstawieniu byłemu dyrektorowi 5 lipca zarzutów potwierdził PAP prokurator okręgowy w Olsztynie Cezary Fiertek. Jak mówił, w czasie przesłuchania Janusz Ch. nie przyznał się do popełnienia tych czynów i złożył wyjaśnienia. Prokurator wydał wobec niego postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym.

Szef prokuratury okręgowej przyznał, że ponieważ Janusz Ch. jest obecnie nauczycielem akademickim, a więc – jak tłumaczył Cezary Fiertek – funkcjonariuszem publicznym, to o wszczęciu postępowania przeciwko niemu śledczy zawiadomili aktualnego pracodawcę.

Informację o zarzutach prokuratura przekazała komendantowi Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, gdzie Janusz Ch. pełni obecnie funkcję jednego z prorektorów.

Rzecznik prasowy uczelni podinsp. Marcin Piotrowski powiedział, że komendant-rektor mł. insp. Marek Fałdowski zareagował niezwłocznie po otrzymaniu takiej informacji.

Komendant zna tę sytuację i na najbliższe posiedzenie Senatu (uczelni- PAP) skieruje wniosek o odwołanie pana prorektora. Senat spotka się w ciągu miesiąca i wówczas odbędzie się głosowanie nad odwołaniem – mówił Marek Fałdowski.

Rzecznik zaznaczył, że procedura wygląda w taki sposób, bo prorektor Janusz Ch. nie jest funkcjonariuszem mundurowym, tylko osobą cywilną.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl