fot.twitter.com/CBAgovPL

CBA kontroluje Agencję Rozwoju Przemysłu

Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło kontrolę w Agencji Rozwoju Przemysłu – dowiedziała się w czwartek PAP. Funkcjonariusze sprawdzają, czy zgodna z prawem była sprzedaż akcji Fabryki Łożysk Tocznych (FŁT) w Kraśniku.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski powiedział PAP, że kontrolę w ARP podjęli funkcjonariusze lubelskiej delegatury Biura z wydziału postępowań kontrolnych.

„Kontrolę podjęto po świętach wielkanocnych, ma ona potrwać trzy miesiące – do 23 lipca” – powiedział Temistokles Brodowski.

Według informacji PAP, agenci sprawdzą, jak podejmowano i realizowano decyzje o sprzedaży należących do Skarbu Państwa akcji kraśnickiej FŁT.

„Zgodnie z dobrą praktyką współpracujemy z instytucjami uprawnionymi do prowadzenia kontroli” – powiedziała rzecznik prasowa Agencji Ilona Kachniarz, pytana przez PAP o kontrolę CBA.

„Z tego powodu nie możemy udzielić informacji ani o jej przedmiocie, ani zakresie podejmowanych działań” – dodała rzecznik.

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku powstała w 1938 roku jako fabryka amunicji budowana w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po wojnie – w 1948 roku rozpoczęto tam produkcję łożysk. W 1995 roku fabryka została przekształcona w jednoosobową spółkę należącą do Skarbu Państwa. 2 sierpnia 2013 roku większościowy pakiet akcji kupiła luksemburska firma ZXY Luxembourg Inwestment S.a r.l. wchodzącą w skład Tri Ring Group Corporation – wynika z informacji na stronach spółki.

Fabryka podała, że wcześniej – w ramach restrukturyzacji majątkowej – utworzono spółki zależne z ograniczoną odpowiedzialnością – Zakłady Metalowe Kraśnik zajmujące się produkcją na rzecz obronności państwa, w której 100 proc. udziałów sprzedano PHZ „BUMAR” i produkujący elementy toczne i łożyska igiełkowe Zakład Elementów Tocznych Kraśnik, sprzedany koncernowi Tsubaki-Hoover.

Trzecia wydzielona spółka – Elektrociepłownia FŁT produkująca energię cieplną i elektryczną na potrzeby fabryki i miasta Kraśnika – została sprzedana firmie PRATERM.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl