fot. CBA/cba.gov.pl

CBA zatrzymało cztery osoby zamieszane w oszustwa na inwestycjach w Polsce i Afryce

Oszustwa na inwestycjach w Polsce i Afryce. Cztery osoby zatrzymane. Co najmniej 152 osoby poszkodowane na minimum 16 mln zł. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby zamieszane w nieprawidłowości w zakresie doradztwa finansowego prowadzonego przez spółki m.in. z grupy Great Private Equity.

Prezes i wiceprezes spółki Great Private Equity, a także dwóch dyrektorów regionalnych z Poznania i Krakowa, zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy warszawskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Czynności przeprowadzono w Warszawie, Siemianowicach Śląskich i Krakowie. Jest to pierwsza realizacja w związku ze śledztwem prowadzonym wspólnie przez CBA i Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

Obszerny materiał dowodowy zgromadzony w sprawie, w tym dokumentacja, dane elektroniczne i zeznania świadków, wskazują, że co najmniej 152 osoby doprowadzono do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie nie mniejszej niż 16 mln zł.

Postępowanie dotyczy emisji obligacji i prowadzenia inwestycji na rynku FOREX, między innymi przez spółki z grupy Great Private Equity. Chodziło o inwestycje obejmujące nieruchomości położone w Warszawie, Nigerii i Ghanie oraz produkcję filmową.

Klienci spółek lokowali oszczędności w obligacje, które w założeniu miały im przynieść od 8 do 10 procent zysku. W związku z początkową spłatą obligacji, inwestorzy otrzymywali propozycje reinwestycji, w których zysk miał być gwarantowany. Po pewnym czasie przedstawiciele firmy unikali kontaktu z inwestorami, którzy tracili wcześniej zainwestowane pieniądze. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że poszczególni inwestorzy stracili od 1 tys. zł do nawet ponad 3.5 mln zł.

Prokurator ogłosił podejrzanym zarzuty oszustwa na szkodę osób inwestujących oraz prowadzenia działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Po wykonanych czynnościach procesowych prokurator skierował do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie wobec dwóch osób, tj. prezesa i wiceprezesa. Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie uwzględniając wnioski prokuratora.
Natomiast wobec pozostałych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

„Apelujemy do wszystkich osób, które powierzyły swoje pieniądze spółkom z grupy Great Private Equity o kontakt z warszawską Delegaturą CBA.
Jednocześnie przypominamy o możliwości weryfikacji instytucji, czy nie znajduje się na liście ostrzeżeń KNF. Lista dostępna jest na stronie:
https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne – informuje CBA.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl