fot. twitter.com

Kolejny zatrzymany przez CBA usłyszał zarzuty w śledztwie dot. załatwiania lokali w Krakowie

Zarzut działania w porozumieniu z innymi osobami i udzielenia korzyści majątkowej w wysokości 120 tys. zł usłyszał w prokuraturze Adam K. Jest to kolejny zatrzymany przez CBA w śledztwie dotyczącym załatwiania w zamian za łapówki lokali w atrakcyjnych częściach Krakowa – powiedział PAP Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura.

Adam K. miał przekazać pośrednikom Małgorzacie P. i Robertowi F. 120 tys. złotych.

„Ta dwójka miała za te pieniądze podjąć się bezprawnego wywarcia wpływu na osoby pełniące funkcje publiczne w Zarządzie Budynków Komunalnych tak, aby dwie aukcje publiczne na atrakcyjne mieszkania przy ul. Pawlikowskiego i Stradomskiej zostały odpowiednio rozstrzygnięte, na korzyść konkretnych osób” – poinformował Piotr Kaczorek.

Dodał, że niewykluczone są dalsze zatrzymania w tej sprawie, a śledztwo jest rozwojowe i wielowątkowe.

Śledztwo prowadzone przez krakowską delegaturę CBA dotyczy powoływania się na wpływy m.in. w administracji samorządowej oraz w Zarządzie Budynków Komunalnych w Krakowie i podejmowania się bezprawnego pośrednictwa w załatwianiu najmu lub kupna mieszkań oraz lokali użytkowych usytuowanych w atrakcyjnych częściach Krakowa, nieopodal rynku czy Wzgórza Wawelskiego.

W lutym tego roku agenci CBA zatrzymali cztery osoby, m.in. dwóch pośredników Roberta F. i Małgorzatę P. Agenci przeszukali ich mieszkania oraz pomieszczenia w instytucjach samorządowych, gdzie zabezpieczono dowody związane ze sprawą.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Krakowie, która 46-letniemu Robertowi F. i 45-letniej Małgorzacie P. przedstawiła zarzuty szeregu przestępstw płatnej protekcji. Sąd, biorąc pod uwagę wysoką karę grożącą zatrzymanym oraz obawę matactwa, zdecydował o aresztowaniu dwójki zatrzymanych.

Zatrzymania to efekt wielomiesięcznego śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy wynajmie różnym podmiotom gospodarczym przez ZBK nieruchomości w ścisłym centrum Krakowa.

Kilka osób zostało zatrzymanych przez CBA we wtorek 20 lutego w jednej z restauracji w centrum Krakowa, w trakcie przekazywania pieniędzy przeznaczonych na łapówki dla urzędników w zamian za wygranie przetargu na nieruchomość przez konkretną osobę. W toku czynności zabezpieczono między innymi samochód marki Porsche Cayenne z 2015 roku o wartości kilkuset tysięcy złotych, należący do Roberta F., który formalnie nie ma żadnych dochodów.

PAP/RIRM

drukuj