fot. Monika Bilska

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP sprzeciwia się zniesławianiu o. T. Rydzyka CSsR przez polityków PO

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich protestuje przeciwko zniesławianiu o. Tadeusza Rydzyka CSsR przez polityków Platformy Obywatelskiej.

Chodzi o kampanię bilboardową, w której kłamliwie informowano opinię publiczną, iż „ o. Tadeusz Rydzyk wziął 94 mln zł dotacji”.

W kampanii tej pomówiono założyciela i dyrektora Radia Maryja i Telewizji Trwam o. Tadeusza Rydzyka – czytamy w oświadczeniu Centrum.

Jak przypomniano, jest on zakonnikiem, nie posiada majątku osobistego i jako osoba prywatna nie otrzymuje żadnych dotacji. Napis z bilbordów PO jest więc świadomą manipulacją i zniesławieniem o. Tadeusza Rydzyka CSsR, które szkodzi mu jako duszpasterzowi i osobie medialnej.

Takie działania polityków naruszają zasadę wolności słowa. Sprzeciwiamy się nieuzasadnionemu podważaniu wiarygodności osób pracujących w środkach komunikowania przez polityków – powiedziała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

– W tej kampanii pomówiono założyciela i Dyrektora Radia Marryja o. dr. Tadeusza Rydzyka poprzez kłamstwo, poprzez kłamliwe informowanie opinii publicznej, iż „o. Tadeusz Rydzyk wziął 94 mln zł dotacji”. To, na co zwracam uwagę w naszym oświadczeniu – założyciel tych mediów, będąc zakonnikiem, nie posiada majątku osobistego, nie pobiera wynagrodzenia. Jako osoba prywatna nie otrzymuje żadnych środków z dotacji publicznych. Jeżeli dokładnie taka rzecz ma miejsce, są środki prawne, żeby weryfikować, czy podmioty dysponujące środkami publicznymi, wydatkowały je w sposób legalny, zgodny z prawem, gdyż w mojej ocenie dokładnie tak się stało – wydatkowały dotacje na podmioty, z którymi związany jest o. Tadeusz Rydzyk, zgodnie z prawem – wskazuje dr Jolanta Hajdasz.

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP zaapelowało do władz i organizacji publicznych, by podjęły działania zapobiegające w przyszłości podobnym, brutalnym atakom politycznym na osoby pracujące w mediach.

 

RIRM

drukuj