fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

CBA otrzymało sztandar podczas 15. rocznicy obchodów powołania służby

Na dziedzińcu Belwederu z udziałem m.in. prezydenta oraz premiera odbyła się uroczystość z okazji 15-lecia powołania Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Służbie tej nadano także sztandar. 

Centralne Biuro Antykorupcyjne powołano 9 czerwca 2006 roku. W piętnastoletniej historii CBA prowadziło m.in. śledztwa dotyczące korupcji w polskiej piłce nożnej, przyjmowania korzyści majątkowych przez urzędników Centrum Projektów Informatycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w sprawie tzw. afery podkarpackiej, wyłudzeń podatku VAT oraz środków z funduszy unijnych, nieprawidłowości w GetBack czy nieprawidłowości w obrocie lekami. Obecnie w CBA pracuje 1300 funkcjonariuszy i pracowników.

– Dziękuję za budowanie porządnego, uczciwego państwa – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP zwrócił uwagę, że Polska jest dzisiaj innym krajem dzięki temu, że to nie korupcja, tylko walka z korupcją stała się normą.

– To nie korupcja jest czymś zwyczajnym, lecz brak korupcji stał się czymś zwyczajnym w Polsce, a korupcja stała się czymś nadzwyczajnym i nagannym, co w bardzo wielu aspektach życia społecznego zostało praktycznie absolutnie wyeliminowane – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Premier Mateusz Morawiecki wskazywał do czego przyczyniło się CBA, które przede wszystkim wpływa na jakość życia publicznego.

– W tak wielu miejscach życia – milionach interakcji gospodarczych, społecznych, samorządowych, w przetargach i wielu innych procedurach – sama wasza obecność czyni nasz kraj bardziej uczciwym, sprawiedliwym, sprawnym, a także sprawczym – wskazał szef rządu.

O tym, jak ważną formacją jest CBA dla przyszłości narodu polskiego mówił także minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński.

– To, co robicie, jest niezwykle ważne dla przyszłości naszego kraju, dla naszych dzieci i dla naszych wnuków. Tworzymy im warunki do normalnego rozwoju. Robimy to dla naszego kraju, dla naszej wspólnoty polskiej. Nigdy nie zwątpcie w sens walki, którą prowadzicie na co dzień – powiedział minister Mariusz Kamiński.

Podczas uroczystości CBA nadano sztandar.

Prezydent Andrzej Duda przyznał też odznaczenia pracownikom CBA za ich osiągniecia i zasługi.

 

TV Trwam News

drukuj